Spotkanie z archeologią w Miejskiej Książnicy w Tczewie.

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7369
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 233 razy
Otrzymał podziękowań: 256 razy
Płeć:
Kontakt:

Spotkanie z archeologią w Miejskiej Książnicy w Tczewie.

#1

Post autor: LukaszB » 9 sty 2016, o 10:39

Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie serdecznie zaprasza w dniu 14 stycznia b.r. (czwartek) na godz. 17.30 na sesję popularnonaukową, poświęconą odkryciom archeologicznym z terenu powiatu tczewskiego. W ramach sesji przedstawione zostaną następujące zagadnienia:

Napierśnik pomorski z Koźlin, gm. Suchy Dąb - dr Katarzyna Ślusarska, Instytut Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Najdawniejsze dzieje Kolnika - Karolina Czonstke, Bartosz Świątkowski, Instytut Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Napierśnik z Koźlin - będący jednym z tematów spotkania - to ubiegłoroczne znalezisko o którym zrobiło się głośno pod koniec ubiegłego roku. Rzeczona ozdoba z brązu została odnaleziona przez miłośnika historii Mirosława Wójcika na polu w Koźlinach. @Mig21

Następnie przedmiot ten trafił do Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie po dokładnej analizie jego wiek oszacowany został na około 3200 lat, czyli na czasy kultury pomorskiej.

Spotkanie odbędzie się w Budynku Głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, zlokalizowanej przy ul. J. Dąbrowskiego 6.
archeologiczna.jpg
archeologiczna.jpg (236.15 KiB) Przejrzano 136 razy
archeologiczna.jpg
archeologiczna.jpg (236.15 KiB) Przejrzano 136 razy
Kultura pomorska (ok. 500-150 r. p.n.e.). Wykształciła się na obszarze Pomorza Wschodniego i Środkowego. W ciągu VI-V w. p.n.e. rozprzestrzeniła się w kierunku południowym i południowo-wschodnim. W okolice Sandomierza grupy tej ludności przybyły z Polski środkowej i Mazowsza.
Społeczność kultury pomorskiej nie budowała grodów. Zamieszkiwała niewielkie osady otwarte z domami o konstrukcji słupowej. Znana jest przede wszystkim z charakterystycznych znalezisk grobowych. Nadal stosowano ciałopalny obrządek pogrzebowy, a podstawową formą grobów w południowej i wschodniej części zasięgu tej kultury były tzw. groby kloszowe (podkloszowe). Popielnica z kośćmi zmarłego nakryta była położoną do góry dnem misą, a całość przykrywało specjalne, charakterystycznie chropowacone, odwrócone do góry dnem duże naczynie, zwane kloszem. Wiele takich pochówków jest obłożonych kamieniami. Pod kloszami lub obok nich umieszczano często dodatkowe mniejsze naczynia, tzw. przystawki. Rzadko spotyka się ozdoby, np. szpile z łabędzią szyjką lub inne wyroby z metali – żelazne noże czy szczypce.
W północnych i zachodnich rejonach występowania kultury pomorskiej znajdują się groby skrzynkowe lub w obstawach kamiennych z popielnicami twarzowymi, czyli czernionymi urnami, ze schematycznym wyobrażeniem twarzy ludzkiej. Czasem też z dodatkowymi scenami rodzajowymi lub przedstawieniami przedmiotów codziennego użytku i uzbrojenia, umieszczanymi na brzuścu. Popielnice przykryte były pokrywkami, niekiedy stylizowanymi na nakrycie głowy. Dodatkowo czasami nakładano na nie naszyjniki lub napierśniki, a plastyczne przedstawienia uszu zdobiono kolczykami.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Awatar użytkownika

mig21
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 400
Rejestracja: 15 paź 2011, o 13:39
Znajomość języków obcych: Obce...yyyy...słabo.
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy
Kontakt:

Re: Spotkanie z archeologią w Miejskiej Książnicy w Tczewie.

#2

Post autor: mig21 » 14 sty 2016, o 20:41

Bardzo miła niespodzianka ze strony Starosty Tczewskiego.
Załączniki
Sesja.0.jpg
Sesja.0.jpg (136.1 KiB) Przejrzano 112 razy
Sesja.0.jpg
Sesja.0.jpg (136.1 KiB) Przejrzano 112 razy
W życiu piękne są tylko chwile...

ODPOWIEDZ