Zapraszamy na uroczystość na cmentarzu austriackim - 27 X.

Awatar użytkownika

Autor Tematu
Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Zapraszamy na uroczystość na cmentarzu austriackim - 27 X.

Post autor: Michał » 23 paź 2014, o 18:26

Mimo, że cmentarz austriacki pozostaje od 20 lat pod dość czujną opieką naszego miasta, jednak z powodów stricte personalnych (zmiana konsula honorowego i mocne ograniczenie aktywności przez "ducha" tego cmentarza p. Czesława Skonkę) od kilku lat przerwana została tradycja upamiętniania pochowanych tam żołnierzy. Jednak zachęcony przez trsovian z Klubu Krajoznawczego kolega Krzysztof dopiął dwuletnie zabiegi o powrót do tej chlubnej tradycji.

Dlatego z prawdziwą przyjemnością serdecznie zapraszamy miłośników historii Tczewa oraz tczewskich potomków dawnych poddanych JCiKM Franciszka Józefa I na uroczystość upamiętniającą żołnierzy pochowanych na Suchostrzygach:

Program:

1. Przywitanie zebranych przez dr Michała Kargula, prezesa Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie.
2. Przedstawienie losów pochowanych i dzieje cmentarza w Suchostrzygach - dr Krzysztof Korda
3. Wystąpienie Prezydenta Miasta Tczewa Mirosława Pobłockiego.
4. Wystąpienie Konsula honorowego Republiki Austrii Marka Kacprzaka.
5. Wystąpienie Tadeusza Magdziarza prezesa Nadwiślańskiego Klubu Krajoznawczego "Trsov (opiekunów cmentarza od 1994 roku).
6. Składanie wieńców.

Organizatorzy:

Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki
Konsul Honorowy Austrii Marek Kacprzak
Nadwiślański Klub Krajoznawczy "Trsov"
Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie.

Miejsce:cmentarz żołnierzy austriackich na Suchostrzygach-Dworzec

Więcej o historii cmentarza:

http://www.zkp.tczew.pl/news/246-zapras ... ustriackim

Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował : 122 razy
Otrzymał podziękowań: 91 razy

Re: Zapraszamy na uroczystość na cmentarzu austriackim - 27

Post autor: be-good » 23 paź 2014, o 19:24

Michał pisze:...z powodów stricte personalnych (...) od kilku lat przerwana została tradycja upamiętniania pochowanych tam żołnierzy.
Naprawdę nie było tak źle... 8-) Amatorzy (historii) wzięli grabie w SWOJE ręce ::dawnytczew 8-)

Rok 2011 :) :
Obrazek Obrazek Obrazek

Rok 2012 :) :

Obrazek Obrazek Obrazek

Nie mogę doszukać się w tej chwili zdjęć z zeszłego roku :facepalm , ale zapewniam, że również rok temu Forumowicze DT czyścili to wyjątkowe miejsce :) .

Awatar użytkownika

Opiekun forumJadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Podziękował : 169 razy
Otrzymał podziękowań: 160 razy

Post autor: Opiekun forumJadzia » 23 paź 2014, o 19:27

be-good pisze:Nie mogę doszukać się w tej chwili zdjęć z zeszłego roku :facepalm , ale zapewniam, że również rok temu Forumowicze DT czyścili to wyjątkowe miejsce :) .
Niestety, ale nie mamy dokumentacji fotograficznej z poprzedniego roku :nea

Awatar użytkownika

Autor Tematu
Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Kontakt:

Post autor: Michał » 23 paź 2014, o 19:47

Ale z czym źle?
To, że o cmentarzu pamiętamy, to przecież "oczywista oczywistość". Także ZKP, vide choćby ostatnie "Teki".

Stan samego obiektu od 1994 roku jest także dość dobry. Cmentarz od dwudziestu lat jest pod opieką miasta i dosyć skutecznie służby miejskie (ZUK chyba?) dokonują bieżących konserwacji. Czasem trochę im czasu zajmuje od zgłoszenia do naprawy, ale poczuwają się do odpowiedzialności.

Jak zawsze tymże służbom czyn społeczny obywateli na pewno znacząco życie ułatwia. :lol:

"Społecznie" także (my na pewno, a "Trsov" chyba) dbamy o przysłowiowe świeczki na tymże grobie, przy różnych okazjach. Natomiast od kilku lat nie odbywają się, wzorowane na przedwojennych, uroczystości z udziałem władz miasta i konsula austriackiego (co jest niezwykle ważne, bo to przecież sami Austriacy cmentarz ten zafundowali), które przez kilkanaście lat odbywały się przecież corocznie. Główną przeszkodą były zawirowania związane ze zmianą warty w konsulacie austriackim i "odejściem w stan spoczynku" pana Czesława, który de facto przez te kilkanaście lat był głównym organizatorem tego wydarzenia.

Ergo o cmentarz dbają obywatele i władze miasta, ale tradycja uroczystego oddawania hołdu tam pochowanym zapoczątkowana w 1937 roku przez samego biskupa Okoniewskiego i kontynuowana od 1994 roku, została parę lat temu przerwana. Mam nadzieję, że uda nam się "zarazić" sprawą nowego konsula, który, jak poprzednik, wpisze tczewski cmentarz na stałe do swojego kalendarza. A sprawa nie jest łatwa, bo poniedziałek, to chyba trzeci z kolei termin jaki pasował zainteresowanym. Jeszcze dwa tygodnie temu miał to być ten piątek. :-)

Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował : 122 razy
Otrzymał podziękowań: 91 razy

Post autor: be-good » 23 paź 2014, o 19:52

Michał pisze:Ale z czym źle?
...
Odnosiłem się do cyt.: "od kilku lat przerwanej tradycji" :) .

Mam jeszcze jedno przemyślenie. ZAZNACZAM, że mimo przeszkód postaram się zdążyć wziąć udział w choć ułamku uroczystości :ok .
Dzień, a zwłaszcza godzina 14:30, musi narzucać mi silne skojarzenie z już legendarnym "zaporowym" terminem konsultacji w sprawie odbudowy Mostu wyznaczonym na piątek 30 listopada 2012 roku właśnie o godzinie 14:30...

Media dojadą, ale "szarzy" tczewianie... - ?? :scratch .

Awatar użytkownika

Autor Tematu
Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Kontakt:

Post autor: Michał » 23 paź 2014, o 20:33

No dobra, tak między nami forumowiczami. ;)

Z powodów strategiczno-historycznych zależy nam bardzo na udziale Konsula, tak bardzo, że gotowi byliśmy na jakikolwiek termin i godzinę, która by mu odpowiadała. Koledze głównemu organizatorowi zajęło parenaście miesięcy by zgrać to w sumie dość banalne organizacyjnie wydarzenie (bo trzeba było najpierw uzyskać decyzję poprzedniego koordynatora, że jednak już nie reflektuje, spotkać się z konsulem itp. itd.). Dlatego uznaliśmy, że obecność tłumów, mediów, a nawet (nie rozpowiadajcie tego :pala ) władz miejskich jest drugorzędna, bo jak konsul "się poczuje", to będzie można w przyszłości odbić to sobie z nawiązką. Datę znamy od tygodnia, godzinę od dzisiejszego popołudnia. :yahoo

Biorąc to wszystko pod uwagę Kolega organizator chciał zorganizować "kameralną uroczystość", a w związku z toczącą się kampanią chciał wręcz nie powiadamiać mediów. :lol: Jednak korzystając z praw jakie daje mi statut ZKP przywołałem Kolegę do porządku i stąd ten news. :lol:

Starą metodą chcemy małymi kroczkami dochodzić do celu. Poniedziałkowe spotkanie traktujemy raczej jako "rozpoznanie bojem" niż finalny efekt.

Notabene patrząc na osobiste doświadczenia jako "opiekuna pocztu sztandarowego" wysyłanego z pracy na wszelakie oficjalne uroczystości miejskie, to owa 14.30 i tak jest postępem wobec sztampowej 12.00 (pamiętam rzecz jasna o chlubnych wyjątkach jak tegoroczny 17 września).

Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Podziękował : 142 razy
Otrzymał podziękowań: 179 razy

Post autor: LukaszB » 23 paź 2014, o 21:05

Godzina wyklucza mój udział w uroczystości :(
Napisałem do konsula, aby korzystając z okazji odwiedził grób swojego dawnego poprzednika http://www.dawnytczew.pl/forum/viewtopi ... 214#p16214

Obrazek Obrazek
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Awatar użytkownika

Opiekun forumJadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Podziękował : 169 razy
Otrzymał podziękowań: 160 razy

Post autor: Opiekun forumJadzia » 27 paź 2014, o 21:04

Reportaż z uroczystości:
http://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,wi ... ostrzygach
BTW, czy do tego, żeby zorganizować tego typu spotkanie potrzebny jest konsul?

Awatar użytkownika

Autor Tematu
Michał
Budnik
Budnik
Reakcje:
Kontakt:

Post autor: Michał » 27 paź 2014, o 22:28

Ależ skąd.

Jak czcimy w lipcu pamięć gryfowców, to nie tylko konsul niepotrzebny, ale jak nam zamajaczyła wizja "uoficjalnienia" w roku wyborczym, to zeszliśmy całkiem do podziemia nie publikując żadnych informacji z zaproszeniami. :lol:

Nie mniej mamy jakiś takie zboczenie, że lubimy podtrzymywać kulejące nawet tradycje. I jak dwie dekady temu pan Skonka sobie umyślił, że chce zrobić powtórkę z wydarzenia sprzed wojny, z udziałem przedstawicieli Austrii i przez lat parę skutecznie to realizował, to czemuż tego nie przywrócić? Podobnie jak opieki nad tym miejscem uczniów z "ósemki"?

Jak mamy pretensję, że odbywają się różne rzeczy w godzinach dla nas niekorzystnych, to miejmy też zrozumienie dla sytuacji odwrotnych. Czasem trzeba się poświęcić i zrobić coś w porze dla nas niekorzystnej, ale optymalnej dla innych. I mam na myśli nie tylko rzeczonego konsula, ale choćby środowiska szkolne, bo pamiętam jak wyglądały parę lat temu nasze spotkania w ramach Nadwiślańskich organizowane dla młodzieży szkolnej o godzinie o trzeciej, czy czwartej po południu...

ODPOWIEDZ