Noc Muzeów 2014

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7302
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował : 217 razy
Otrzymał podziękowań: 236 razy
Płeć:
Kontakt:

Noc Muzeów 2014

#1

Post autor: LukaszB » 17 kwie 2014, o 17:16

Fabryka Sztuk serdecznie zaprasza 17 maja br. w godz. 18:00 – 00:00 na Europejską Noc Muzeów. Fabryka Sztuk już po raz siódmy włącza się w organizację Nocy Muzeów, tym razem tematem przewodnim będzie Afryka. Przygotowaliśmy dla Państwa występu zespołów afrykańskich, przymierzalnie strojów z Afryki, kuchnię, warsztaty tańca, śpiewu i gry na instrumentach, pokazy filmów afrykańskich oraz warsztaty teatru afrykańskiego, slajdowiska o Afryce, gry i zabawy dla dzieci, malowanie twarzy oraz malowanie henną. Jeżeli ktoś będzie chciał się nauczyć kilku słów w języku suahili również zapraszamy na naszą Noc Muzeów.
Szczegółowy program:
Fabryka Sztuk, ul. 30 stycznia 4.

DZIEDZINIEC:
Scena:
18:00 – 18:05 – powitanie i rozpoczęcie Nocy Muzeów
18:10 – 18:40 – koncert zespołu BAZO BANGA – zespół przedstawi tańce wykonywane w rytm narodowej muzyki wzbogaconej śpiewem członków grupy. Ponadto widzowie będą mieli okazję zapoznać się z afrykańskimi strojami (pochodzącymi między innymi z Khangy i Kitengy) i tkaninami, oraz rdzennymi instrumentami m.in. djembe, kayambą, balafony, kichaką chaką, ngongongo czy firimbi.
18:45 – 19:00 – pokaz śpiewu afrykańskiego
19:05 – 19:20 – konkurs wiedzy o Afryce
19:25 – 19:55 – pokaz mody afrykańskiej
20:00 – 20:15 – pokaz gry na instrumentach afrykańskich
20:25 – 20:55 – koncert zespołu Ricky Lion & Bongo Bongo – Ricky Lion to charyzmatyczny muzyk, kompozytor i animator pochodzący z Kongo – Jako zawodowy muzyk i multiinstrumentalista koncertował na niemal wszystkich kontynentach świata w ramach kilkunastu projektów muzycznych - w Polsce współpracował m.in. z zespołami Zakopower, współprowadził program telewizyjnego TVP2- Zagadkowa blondynka z Beata Pawlikowska oraz prowadził wielu spotkań plenerowych dla dzieci i jak również dla dorośli itp.
21:05 – 21:15 – konkurs na najlepsze afrykańskie ruchy
21:20 – 21:35 – pokaz tańca afrykańskiego
21:45 – 22:15 – koncert zespołu BAZO BANGA
22:25 – 22:40 – konkurs na najlepszy śpiew afrykański
22:50 – 23:20 – koncert zespołu Ricky Lion & Bongo Bongo

Przed sceną:
23:30 – 00:00 – Pokaz fire show

DZIEDZINIEC:
18:00 – 21:00 – malowanie twarzy we wzory afrykańskie
18:00 – 22:00 – afrykański fryzjer – plecenie warkoczyków
18:00 – 21:00 – malowanie dłoni henną
18:00 – 22:00 – Quiz: Jak dobrze znasz wystawy Fabryki Sztuk
18:00 – 23:00 – przymierzalnia strojów afrykańskich – rafia lub chustki afrykańskie Kanga, stroje Kikongo, stroje masajskie. Chętni mogą zrobić sobie zdjęcie.
18:00 – 23:00 – afrykańskie wróżby – Szaman Ali z Mombasy powie ci co cię czeka...
18:00 – 00:00 – stoisko kulinarne
18:00 – 00:00 – afrykański bazar – sprzedaż pamiątek – Karibu Polska, Manufaktura na skarpie,
18:30 – 22:30 – gry, warsztaty, zabawy, konkursy sprawnościowe dla dzieci (m.in. malowanie Afryki, łapanie zebry, limbo, rzut Masajów, noszenie garnków na głowie, simba)

MAŁY BUDYNEK:
Parter:
SALA WARSZTATOWA:
19:00 – 22:30 – warsztaty plastyczne dla dzieci

LOT KOCIEWIE:
18:30 – 20:00 – warsztaty teatru afrykańskiego – W krainie afrykańskich duchów. Czy teatr może ocalić przed napaścią tygrysa? Czy lalka może przepowiadać przyszłość? Czy można zatańczyć słońce? Zapraszamy na warsztaty teatralne o tajemniczym świecie afrykańskiego teatru! Pokażemy lalki wróżebne i obrzędowe maski, ogromne kukły i malutkie laleczki.
20:30 – 22:00 – warsztaty teatru afrykańskiego – W krainie afrykańskich duchów
Warsztaty prowadzą aktorki z Teatru Figur Kraków.

I piętro:
SALA 104:
Slajdowiska:
18:10 – o. EDWARD SITO SVD – Praca misyjna w Angoli i Togo
20:00 – NORBERT SKRZYŃSKI – Afryka Nowaka (2009-2012) – sztafetowa wyprawa śladami Kazimierza Nowaka.
W 2009 roku, z inicjatywy i dzięki społecznej pracy kilkudziesięciu osób rozpoczęła się bezprecedensowa wyprawa, której najważniejszym celem było przywrócenie pamięci o historii i postaci Kazimierza Nowaka. Wspólne działanie zaowocowało „jednym z najciekawszych projektów podróżniczych ostatniej dekady”.
Nikt z uczestników nie ustalał trasy podróży - w latach trzydziestych zrobił to Nowak - ponad setka osób możliwie najwierniej odtwarzała szlak Nowaka w Afryce i Europie. Poszukiwania śladów podróżnika odbywało podobnymi środkami lokomocji jakich używał Polak w latach trzydziestych – rowerem i pieszo, konno, łodziami i na wielbłądach. W ten sposób współczesne pokolenie podróżników wyraziło swój hołd dla wyczynu tej wielkiej Postaci. Niecodzienna formuła wyprawy – sztafeta, spowodowała, że w projekt zaangażowanych było setki osób, instytucji i firm, a ich entuzjastyczne wsparcie i działania doprowadziły do szerokiego rozgłosu w Afryce i Polsce.

22:00 – SZYMON KOWALCZYK – "W kraju niemocy i ogromnych możliwości"
Góry Tibesti to dziwne miejsce. Niby ktoś być, ale nie wiadomo kiedy. Każdy wie, gdzie one są, ale nikt nie potrafi o nich niczego więcej powiedzieć. Szymon Kowalczyk, laureat II edycji Memoriału Piotra Morawskiego "Miej Odwagę!" dotarł do zapomnianych Gór Tibesti w północnym Czadzie. Postawił sobie za cel zdobycie, jako pierwszy Polak, najwyższego wulkanu Sahary - Emi Koussi. Góry nie zdobył, ale przemierzył na azymut jedno z najbardziej niegościnnych miejsc na Ziemi.
Szymon Kowalczyk - podróżnik z zacięciem reporterskim. Teksty i zdjęcia z Czadu, Sudanu Południowego, Ugandy, Rwandy i Maroka publikował w Onet.pl, Interia.pl, Refugee.pl, Angorze, Sednie i Gazecie Myślenickiej. Podróżuje samotnie. W Ugandzie rozmawiał z Georgiem, więźniem w Mbarara, spotkał się z Justinem, byłym dzieckiem - żołnierzem i komendantem Bożej Armii Oporu. W Sudanie Południowym wędrował z ludźmi, którzy z bronią w ręku walczyli z rebeliantami z LRA. Prawdopodobnie jako pierwszy Polak, stanął na najwyższym szczycie Sudanu - Mount Kinyeti. W Czadzie dotarł do zapomnianych Gór Tibesti. Więcej na szymonkowalczyk.com.

PONIATÓWKA:
19:15 – 20:15 – opowieści afrykańskie
20:30 – 21:15 – czytanie bajek afrykańskich
21:30 – 22:30 – „nauka” języka suahili

DUŻY BUDYNEK:
II piętro:
SALA KONFERENCYJNA:
18:10 – 18:55 – warsztaty tańca i śpiewu afrykańskiego tradycyjnego z Zachodniej Afryki
19:15 – 20:00 – warsztaty tańca afrykańskiego nowoczesnego z Kongo
20:15 – 21:15 – warsztaty gry i śpiewu na instrumentach afrykańskich
21:30 – 22:15 – warsztaty tańca afrykańskiego afro dance mapouka z Wybrzeża Kości Słoniowej
22:30 – 23:15 – warsztaty tańca, śpiewu i gry na instrumentach afrykańskich z Kenii i Angoli

FABRYKA SZTUK UL. PODMURNA 15:

I piętro:
Pokaz filmów w ramach IX Festiwalu Filmów Afrykańskich Afrykamera

18:00 – AFRYKAŃSKI ODLOT – zestaw dziewięciu odjechanych krótkich metraży z Afryki i nie tylko (w zestawie także krótka animacja z Izraela). Od podróży w czasie i karle-Hitlerze aż po eksperymentalne elegie czy nietypowe powiastki o miłości jest to znakomity zestaw pełen zarówno nieokiełznanego humoru jak i zadumy nad kwestiami samotności, śmierci czy rasizmu. Niezwykły blok pokazujący szeroki zakres tematów za pomocą często nietypowych środków.

20:00 – TO WINA HAJSU CZ. II (COZ OV MONI II), reż. King Luu
Ghana 2013, 63min.
Scenariusz: FOKN BOIS
Zdjęcia: Kofi Asante
Muzyka: FOKN BOIS
Obsada: Nabil Asli, Anya Louanchi, Zineb Ahmidou, Ritage Saouli
Język: pidgin English
Wersje językowe pokazów: angielski, polski
W typowy ghanijski dzień w Gbese, Akra, duet hip-hopowy M3NSA i Wanlov the Kubolor wstają z prostym planem: odebrać kasę od paskudnego dłużnika, po czym pójść do klubów w poszukiwaniu czarnej Afrodyty. Szalona jazda bez trzymanki, która – jak głoszą twórcy, czyli zespół FOKN BOIS oraz reżyser King Luu – jest pierwszym musicalem pidgin english, czyli w ghanijskiej lokalnej odmianie angielskiego.
W obu częściach mówione dialogi pojawiają się jedynie okazjonalnie, zamiast tego z komicznym zacięciem, przypominającym przygody amerykańskiego kultowego duetu Cheech i Chong, rapują wymieniając się poglądami, dyskutując o jedzeniu, o kobietach, martwiąc się o pieniądze. Między banalnością prób poderwania dziewczyn czy szukania „szybkiej forsy”, epizodów bycia na haju oraz nastawieniem na beztroską komedię, „Coz Ov Moni” wprowadza w życie codzienne Ghany i zahacza nawet o kwestie polityczne, prezentując przy tym porządny wgląd w życie uliczne ghanijskich miast. Świetnie zrealizowany przez czołowego ghanijskiego twórcę wideoklipów z niesamowitą dawką eklektycznej muzyki (głównie afrobeat oraz hip-hop) i niezwykle charyzmatycznymi członkami zespołu FOKN BOIS, „To wina hajsu” powoli zyskuje miano pierwszego kultowego ghanijskiego filmu.

To nie jest typowy jazzowy Broadwayowski spektakl muzyczny... – MTV Iggy

21:15 –DAKAR NOCĄ (DAKAR TROTTOIRS), reż. Hubert Laba Ndao

Senegal 2013, 90min.
Scenariusz: Pape Abdoulaye Tall, Léandre-Alain Baker
Zdjęcia: Nicolas Pernot
Obsada: Prudence Maidou, Charles Correa, Eriq Ebouaney, Ibrahima Mbaye, Mame Maty Sall
Język: francuski, wolof
Wersje językowe pokazów: francuski, polski
Dakar Trottoir to opowieść o miłości między Siirou a Sallą. Ich marzenia z dzieciństwa, gdy byli bezdomnymi dzieciakami, stanowią jedyną pozytywną motywację ich działań. Film opowiada o ich losach i życiu w squacie w grupie młodych ludzi, którzy muszą redefiniować swoje dziecięce marzenia i wejść w dorosłe życie. Siirou jest przywódcą gangu, który śni tylko o prostym życiu u boku ukochanej Salli. Jednak wchodząca w dorosłość Salla ma wyższe ambicje. Do w miarę spokojnego życia całej grupy wchodzą skorumpowany gliniarz i bogaty prawnik, którzy całkowicie odmienią ich losy.

22:50 – OKRUCHY ŻYCIA – zestaw krótkich metraży afrykańskich reżyserów, których akcja toczy się we Francji, Kenii, Burkina Faso, Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz na Madagaskarze. Od problemów imigranta rwandyjskiego we Francji, poprzez przygody młodego chłopca z Burkina Faso marzącego o byciu superbohaterem czy krótki wgląd we współczesne kanony piękna, filmy pokazują wyrywki życia z codzienności Afrykanów.

SPACERY PO TCZEWIE:
ruszamy z ul. 30 stycznia 4
18:30 – Tczew dla dzieci,
20:30 – Jak się zmienił Tczew na przestrzeni wieków
21:30 – Wisła nocą

Wszystkie atrakcje są bezpłatne!

PARTNER:
Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Kontakt:

Re: Noc Muzeów 2014

#2

Post autor: zet48 » 17 kwie 2014, o 19:00

Przygotujemy jakiś spacer na tą imprezę ? Możemy użyć "starych" Szlaków Spacerowych lub tworzonego spaceru po Parku Miejskim.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7302
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował : 217 razy
Otrzymał podziękowań: 236 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Noc Muzeów 2014

#3

Post autor: LukaszB » 17 kwie 2014, o 19:39

zet48 pisze:Przygotujemy jakiś spacer na tą imprezę ? Możemy użyć "starych" Szlaków Spacerowych lub tworzonego spaceru po Parku Miejskim.
Oczywiście ::dawnytczew Z Afryką mamy mało wspólnego 8-) ale inne spacery też nie są w takich klimatach, więc możemy wymyślić coś niezwykłego. Skoro wieczorny/nocny spacer to może coś z dreszczykiem :zomby
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Kontakt:

Re: Noc Muzeów 2014

#4

Post autor: zet48 » 17 kwie 2014, o 19:41

Połącz szlak nekropolii i masonów w jeden - może wyjść coś ciekawego.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

Awatar użytkownika

Opiekun forumJadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4131
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował : 224 razy
Otrzymał podziękowań: 240 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Noc Muzeów 2014

#5

Post autor: Opiekun forumJadzia » 17 kwie 2014, o 19:47

Skoro klimat nocy, to rzeczywiście coś z dreszczykiem :evil2
Jakby tak rozwinąć wątek o duchach, zjawach itp. Nawiedzone miejsca
W wątku jest niewiele materiału + wyskakuje tam odległość, np. ul. Jagiellońska :scratch
Faktycznie, może jakiś mix cmentarno-masońsko-duchowy będzie git?

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7302
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował : 217 razy
Otrzymał podziękowań: 236 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Noc Muzeów 2014

#6

Post autor: LukaszB » 17 kwie 2014, o 21:25

Do miksu należy też dodać wątki z LukaszB @ Fantastyczny Tczew. Mi się marzy spacer, który skończy się na Żydowskiej Górce, ale to może być daleko
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7302
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował : 217 razy
Otrzymał podziękowań: 236 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Noc Muzeów 2014

#7

Post autor: LukaszB » 4 maja 2014, o 20:41

Musimy ustalić godzinę startu oraz tematykę spaceru. Wydarzenia w Fabryce rozpoczynają się o 18:00, więc albo otworzymy Noc Muzeów o 17:00, albo wpiszemy się w spacery:
18:30 – Tczew dla dzieci,
20:30 – Jak się zmienił Tczew na przestrzeni wieków
21:30 – Wisła nocą
Myślę o godzinie 19:00 - 19:30. Teraz tylko musimy wybrać tematykę :scratch
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Kontakt:

Re: Noc Muzeów 2014

#8

Post autor: zet48 » 4 maja 2014, o 20:48

Impreza trwa aż do 23:00 więc czemu nie przesunąć jednego spaceru na późniejszą godzinę?
Proponuję o 19:00 zrobić coś dla dzieci i młodzieży (dorośli również :) ) - może spacer w Parku Miejskim? ...a o 22:00 (lub o 22:30) spacer po cmentarzach, dla ludzi którzy się "nie boją".
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7302
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował : 217 razy
Otrzymał podziękowań: 236 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Noc Muzeów 2014

#9

Post autor: LukaszB » 4 maja 2014, o 20:55

zet48 pisze:Impreza trwa aż do 23:00 więc czemu nie przesunąć jednego spaceru na późniejszą godzinę?
Proponuję o 19:00 zrobić coś dla dzieci i młodzieży (dorośli również :) ) - może spacer w Parku Miejskim? ...a o 22:00 (lub o 22:30) spacer po cmentarzach, dla ludzi którzy się "nie boją".
Spacer dla dzieci to będzie trochę dublowanie oferty, a wolałbym ją uzupełnić. Spacer po cmentarzach jest kuszący, ale to już było .... Może śladami tczewskich zbrodni, tylko czy da się o każdym miejscu opowiedzieć coś więcej niż tylko krótką notatkę prasową ?? Może poszczególne punkty potraktujemy typami zbrodni ??
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował : 0
Otrzymał podziękowań: 9 razy
Kontakt:

Re: Noc Muzeów 2014

#10

Post autor: zet48 » 4 maja 2014, o 21:12

Podczas poprzednich edycji wiele dzieci z rodzicami spóźniło się na spacer organizowany przez Fabrykę, więc ja uważam że chętni się znajdą ...a inna trasa nie będzie dublowaniem oferty.
Jeśli chodzi o te "notki prasowe" to jestem zdania, że niektórym mieszkańcom nawet to wystarczy. Wielu nie wie nic o tych zbrodniach, a jeśli odpowiednio dobierze się słowa to można o nich długo opowiadać ...np wtrącając "słowo" o zbrodniarzach i czasach w których działy się te zbrodnie.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

ODPOWIEDZ