Projekcja filmu Europa

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7369
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 233 razy
Otrzymał podziękowań: 256 razy
Płeć:
Kontakt:

Projekcja filmu Europa

#1

Post autor: LukaszB » 7 sie 2013, o 22:12

Piątek, 23 sierpnia 2013, godz. 18:00, kamienica przy ul. Podmurnej 15, I piętro. Wstęp wolny!

Tuż przed kolejną rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz otwarciem wystawy „Tczew pod okupacją hitlerowską” Fabryka Sztuk i Duński Instytut Kultury – z okazji Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu – zapraszają na wyjątkowy seans. W kinie letnim zaprezentowany zostanie film światowej sławy reżysera Larsa von Triera „EUROPA”, który przedstawia powojenne Niemcy. Jest to przejmujący obraz, z pozoru tylko ukazujący życie niewielkiej grupy zawodowej, jaką są kolejarze. Jednakże widz, przemierzający Niemcy pociągiem, spotykający się z różnymi ludźmi, ma możliwość nie tylko zaobserwowania powojennych zniszczeń, ale również przyjrzenia się sytuacji społecznej i prawnej naszych zachodnich sąsiadów w tamtym okresie.

Leo, młody Amerykanin niemieckiego pochodzenia, chce pomóc swojej starej ojczyźnie i zatrudnia się jako konduktor wagonów sypialnych w Zentropa Express. Wkrótce odkrywa, że zamienia się w zwykłego pionka w grze między elitą władzy, a zepchniętymi do podziemia nazistami.

Film jest nie tylko arcydziełem europejskiego kina, ale również prawdziwą lekcją historii, na której mamy możliwość uzmysłowienia sobie, jak wyglądał „Stary Kontynent”, a zwłaszcza Niemcy, po zakończeniu II wojny światowej.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

ODPOWIEDZ