Strona 1 z 1

Gdański THATCamp

: 24 paź 2013, o 21:01
autor: LukaszB
Otrzymaliśmy zaproszenie do prezentacji dawnego Tczewa na bardzo ciekawej imprezie w dniach 20 listopada o 12:00 – 21 listopada o 20:00.

Serdecznie zapraszamy do udziału w I gdańskiej edycji THATCampu, organizowanej przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. W programie między innymi debata o Open Access organizowana we współpracy z Obywatelami Nauki, prezentacja działań lubelskiego ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN oraz akcja fotograficzna na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej.

THATCamp (The Humanities and Technology Camp) to otwarte, bezpłatne i nieformalne spotkania poświęcone szeroko pojętym związkom między technologią a humanistyką. W obrębie zainteresowania znajduje się zarówno wykorzystywanie nowych technologii w badaniach humanistycznych, jak i zagadnienia związane z archiwami, bibliotekami czy praktykami artystycznymi. W Polsce spotkania z cyklu THATCamp odbyły się dotąd w Lublinie i Poznaniu.

TEMATYKA

Chcielibyśmy, by prezentacje na THATCampie dotyczyły zagadnień związanych z digitalizacją dziedzictwa kultury. Chcemy pokazać dobre przykłady wykorzystania nowych technologii i mediów do promocji i popularyzacji wiedzy historycznej i nie tylko. Zapraszamy instytucje kultury i pamięci, oddolne archiwa, społecznych aktywistów i pasjonatów, historyków i kolekcjonerów – wszystkich, którzy swoimi działaniami ocalają od zapomnienia. Porozmawiajmy, wymieńmy się spostrzeżeniami i zainspirujmy siebie nawzajem.

UDZIAŁ I REJESTRACJA

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zaprezentować swój projekt (planowany, realizowany, zakończony), oraz podzielić się pomysłami i przemyśleniami (a także obawami) związanymi z cyfrową humanistyką. Sesja krótkich wystąpień przewidziana jest na dzień 2.
Rejestracja jest otwarta dla wszystkich: zapraszamy zarówno doświadczonych badaczy, jak i studentów, doktorantów, bibliotekarzy czy przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji kultury.

Udział w THATCampie jest bezpłatny, jednak organizatorzy nie zwracają kosztów dojazdu, zakwaterowania itp.

Do 11 listopada można zgłaszać propozycje wystąpień przy pomocy formularza rejestracyjnego. Nie wymagamy wcześniejszej rejestracji publiczności. Wystąpienie nie może przekraczać 10 minut. Po wystąpieniach będzie czas na dyskusję. Pełny program zostanie ogłoszony po zamknięciu listy zgłoszeń.

Formularz rejestracyjny jest dostępny na stronie: http://thatcamp.pl/index.php?post=thatc ... -listopada" onclick="window.open(this.href);return false;

WSTĘPNY PROGRAM

20. XI 2013:

12.00 – 15.00 – Akcja fotograficzna na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, zbiórka przy historycznej bramie stoczni;

15.30 – 17.00 – Wspólne ładowanie zdjęć do Wikimedia Commons – Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

21.XI. 2013: cały dzień w Instytucie Kultury Miejskiej, ul. Długa 39/40

- warsztaty/prezentacje: m.in. Brama Grodzka – Łukasz Kowalski;

- sesja prezentacji – krótkie wystąpienia przedstawicieli cyfrowej humanistyki – tej instytucjonalnej i tej społecznej (archiwa, społeczne inicjatywy, instytucje kultury) – zajmujących się ocalaniem dziedzictwa kultury poprzez wykorzystanie nowych mediów.
- debata o Open Access organizowana we współpracy z Obywatelami Nauki z udziałem gdańskich przedstawicieli wydawnictw uniwersyteckich i politechnicznych oraz środowiska naukowego;