Zbudujmy Tczew - gra karciano-planszowa

Awatar użytkownika

Autor Tematu
Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 490
Rejestracja: 8 sie 2012, o 21:11
Lokalizacja: Tczew Suchostrzygi
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy
Kontakt:

Zbudujmy Tczew - gra karciano-planszowa

#1

Post autor: Cez »

Zbudujmy Tczew to projekt, ktorym zajmuje sie od końca sierpnia :) Jest juz niemal gotowy, potrzebuje jednak Waszej pomocy w dostarczeniu różnych fotografii z Tczewa i nie tylko. Najpierw w tym poscie wyjaśnie o czym jest ta gra, a w drugim zamieszcze moją prosbe do Was :)

Zbudujmy Tczew to gra karciano-planszowa, składająca się ze schematycznej planszy i 212 kart. Karty przedstawiają różne obiekty z Tczewa i Lisewa, obiekty, instytucje itp. W grę może grac od 2 do 4 graczy. Każdy z graczy gra jedną z czterech dostepnych w grze "osad". Są to: Tczew, Czyżykowo, Suchostrzygi i po drugiej stronie Wisły - Lisewo. Zadaniem każdego z graczy jest rozbudowa własnej osady w taki sposób, by zawierała jak najwiecej cennych obiektów (zabytki, rózne obiekty specjalne), a także by powierzchniowo "wygryzła" przeciwników, zablokowała ich rozwój. W grze możliwa jest walka o przygraniczne tereny. Rozbudowa polega na położeniu na planszy kart, przedstawiających wspomniane rózne obiekty lub istytucje. Wśród 212 kart istnieje 50 kart Wydarzeń, które moga ciekawie skomplikować rozgrywkę. Karty takie moga byc zarówno niszczycielskie (rózne kataklizmy, plagi) jak i pomocne. Karty typu Policja, Straż Pożarna czy Służba Zdrowia chronią miasto przed szkodliwym działaniem kart Wydarzeń.

Mozliwosci w grze jest nieskonczenie wiele. W skrócie mowiac - w grze chodzi o stworzenie alternatywnej historii Tczewa i okolicy. Co by było gdyby Tczew został wygryziony przez Czyżykowo, które by wchłonęło Tczew? Co by było gdyby Tczew rozwinął się także na wschodnim brzegu Wisły? Co by było gdyby to Lisewo rozwineło sie w miasto i zagarnęło tczewskie tereny? W tej grze te scenariusze są możliwe :) Wszystko zalezy od strategii i pomysłów graczy.

Gra nie jest w 100% mojego pomysłu. Zainspirowała mnie gra karciana z 1997 roku pt. "Zbuduj swój Kaczogród", która zamieszczona była w magazynie "Kaczor Donald", który kupowałem jako dziecko :) Żeby nie było plagiatu, nie tylko nadałem grze lokalnego charakteru poprzez tutejsze obiekty, ale także wprowadziłem nowości: planszę, walkę o przygraniczne tereny oraz podział na 5 epok: epoka pradziejów, historyczna, przemysłowa, współczesna, przyszłości.

Grę po ukończeniu udostępnię za darmo w formacie pdf lub/i doc. Każdy bedzie mógł wydrukowac karty (11 stron A4 awersów i kolejne 11 stron rewersów kart), planszę (12 stron A4), nakleic to na twardy brystol/tekture i powycinać. Mysle tez nad tym czy nie wydrukowac tego w drukarni. Jesli sa tu osoby, które orientuja sie która drukarnia jest w stanie wydrukowac plansze o wymiarze 75x75 cm na twardej, składanej tekturze i 212 kart (każda o wymiarze 5x5 cm) to bede wdzieczny ;)

::dawnytczew
Ostatnio zmieniony 27 paź 2012, o 14:38 przez Cez, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 490
Rejestracja: 8 sie 2012, o 21:11
Lokalizacja: Tczew Suchostrzygi
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy
Kontakt:

Re: Zbudujmy Tczew - gra karciano-planszowa

#2

Post autor: Cez »

Tymczasem mam do Was wielka prosbę :) 162 karty spośród 212 będą zawierać fotografie obiektów. Sam jestem w stanie wyszukać w moich zbiorach z 1/4 tych obiektów. O resztę chciałbym poprosić Was. Jesli nie uda sie zdobyc jakichs zdjec, to niestety wezme coś z Google, choc wolałbym, by było to dzieło nas, forumowiczów DT :) Każdy kto przesle mi fotkę, będzie wymieniony w instrukcji gry z nicka :)

Poniżej zamieszczę spis obiektów, ktorych zdjęcia potrzebuję. Na liscie sa wszystkie obiekty, takze te, ktorych zdjecia mam. Moze jednak Wy macie lepsze, tak wiec kto moze i chce, niech wysle mi fotki :) Tak naprawdę to, kiedy gra sie ukaze, zalezy wlasnie od Was, od szybkosci zgromadzenia wszystkich 162 zdjec, wiec do dziela :D

I teraz parę zasad związnych z fotkami:

- fotki poprosiłbym na maila barlis7 (małpa) wp.pl. najbezpieczniej wyslac maila do 10 MB z potwierdzeniem odebrania.
- Przesyłane pliki jpg bardzo bym prosił nazwać tak jak nazwa obiektu na liście. Bez tego co w nawiasie, bo to dodatkowe wytyczne, a nie nazwa obiektu.
- poprosze o fotki duże, nie mniejsze niż 1024x768 pikseli
- fotki nie moga nachalnie przedstawiac logo jakiegos sklepu, komerycyjnego obiektu.
- nie chcialbym tez twarzy wspolczesnych osob na pierwszym planie
- fotki czarno-białe (chyba tylko takie jest np. Młynu Parowego) jakos podkoloruję, bo chce uniknac szarości na kartach ;)
- poprosze o fotki z wiosny i lata, nie chce zimowych!

Na koncu posta zamieszczam przykładową kartę z zamkiem tczewskim (na fotce zamek w Gniewie ;) ). Fotka jest z google'a, wiec jak pisalem - mam nadzieje, ze ktos ma z Was podobną i mi ją dostarczy. Zamieszczam takze kartę startową Tczewa z moim zdjęciem.


Na początek najważniejsze obiekty w mieście:


- Starówka tczewska (widok na plac Hallera, w tle wieże kościołów)
- Czyżykowo (ogólny widok na najstarszą część osiedla – skrzyżowanie Polnej i Czyżykowskiej, albo może widok ze wzniesienia w dół Czyżykowskiej gdzie Nadbrzeżna wpada w Czyżykowską)
- Suchostrzygi (widok na najstarsza czesc wsi – okolice Armii Krajowej i Traugutta)
- Lisewo (reprezentacyjne zdjecie wsi Lisewo - ulica, wokół domy)
- Gród Zamayte (zdjecie jakiegokolwiek ciekawego grodu, bo nie sadze by były jakies makiety czy cuś z tego wzgórza ;) )
- Kościół farny
- Zamek krzyżacki (tu najlepiej foto zamku w Gniewie, bo rzekomo tczewski mógł być do niego podobny)
- Mury obronne
- Dworek czyżykowski (czyli najlepiej foto chlewni)
- Szkoła czyżykowska (najstarsza)
- Drewniany dom (Czyżykowska 1, stara, drewniana chata)
- Szkoła Lunau (SP8)
- Dom Lunau (chodzi o ten >> download/file.php?id=7771" onclick="window.open(this.href);return false; )
- Dworek Piotrowo
- Kościół lisewski
- Dworek lisewski
- Spichlerz w Lisewie
- Mosty tczewskie
- Stary dworzec
- Parowozownia (okrąglak)
- Wiatrak holenderski
- Wieża ciśnień
- Łazienki
- Bulwar nad Wisłą
- Fabryka Sztuk (budynek z zewnatrz z logo)
- Oczyszczalnia ścieków
- Strefa Ekonomiczna (widok na Flexa, najlepiej lotniczy)
- Węzeł transportowy
- Galeria Kociewska
- Kościół św. Józefa
- Zespół klasztorny (kościół podominikański + szkoła muzyczna)
- Kaplica (ewangelicka koło parku Kopernika)
- Cmentarz (któryś z tych na 30 stycznia)
- Plebania (którakolwiek reprezentatywna)
- Budynek ratusza (tego starego)
- Urząd miejski
- Poczta (na starym miescie)


Obiekty muzealne - w tym przypadku najbardziej zalezałoby mi na zdjeciach tych przedmiotów wydobytych w Tczewie (są gdzies te zbiory?), ale jesli sie nie da, to wystarcza te obiekty z innych muzeów.


- Naczynia gliniane
- Monety rzymskie
- Wyroby z bursztynu


Pozostałe:


- Burmistrz (foto któregoś słynnego burmistrza Tczewa lub jego gabinet)
- Prezydent miasta (gabinet prezydenta lub foto drzwi jego gabinetu z tabliczką informacyjną. Chcę uniknąć pokazywania twarzy współczesnych osob, zwłaszcza polityków ;) )
- Rada miejska (foto sali obrad rady lub foto posiedzenia, na którym nie widać zbytnio twarzy osob)
- Sąd
- Jednostka wojskowa (budynek koszar)
- Urząd stanu cywilnego (na Armii krajowej, mimo, ze sie wynoszą ;) )
- Pogotowie elektryczne (nie mam pomysłu, jakies auto z takim napisem?)
- Pogotowie gazowe (jak wyżej)
- Wodociągi (foto z parku)
- Ciepłownia (na Rokitkach, najlepiej lotnicze z widokiem na cały komin)
- Straż miejska (budynek)
- Komenda policji
- Areszt
- Patrol pieszy (tak, by wyraźnie nie widac było twarzy policjantów ;) )
- Policja konna (na jakims starym zdjęciu może jest policja na koniach?)
- Patrol samochodowy
- Patrol motocyklowy
- Policja drogowa
- Wydział kryminalny
- Ochotnicza straż pożarna
- Oddział strażaków
- Komenda straży
- Wóz strażacki
- Hydrant
- Szpital (na 30 stycznia)
- Przychodnia lekarska
- Przychodnia dziecięca
- Przychodnia dentystyczna
- Pogotowie ratunkowe
- Spółdzielnia mieszkaniowa
- Kamienica (jakas ładna, reprezentatywna)
- Willa (Sanepid?)
- Dom jednorodzinny (jakis fajny domek np. na Prątnicy, za parkiem? Z zamazanym numerem domu)
- Dom wielorodzinny (Budynki z Kozen?)
- Blok mieszkalny (Suchostrzygi)
- Punktowiec (Czyżykowo)
- Plomba (Jednosci Narodu)
- Wieżowiec (suchostrzygi lub srodmiescie)
- Szeregowiec (szklane domy?)
- Cegielnia (jeśli nie ma zadnych fot cegielni z Tczewa, to jakieś foty samych cegieł)
- Młyn parowy
- Stocznia rzeczna
- Wysypisko śmieci
- Sady i szklarnie (Malinowo – fajnie by było mieć fote na której widać i szklarnie i jakies sady, ale starczą szklarnie)
- Przedszkole
- Szkoła podstawowa (SP12, bo duża ;) )
- Gimnazjum (Gim 3, bo duże ;) )
- Liceum (Curie)
- Szkoła zawodowa (na Czyzykowskiej?)
- Autobus miejski (najlepiej te aktualne od Meteora)
- Postój taksówek
- Port rzeczny (ten na bulwarze z okresu międzywojennego)
- Przystań (ta dzisiejsza)
- Prom (foto jakiegokolwiek promu przez Wisle, bo pewnie nie ma zadnych rysunkow, tym bardziej fot promu w Tczewie zanim zbudowano mosty? ;)
- Most Knybawski
- Nowy dworzec kolejowy
- Stacja towarowa (Zajączkowo)
- Pociąg osobowy
- Wiadukt (może być ten nowy na wojska polskiego)
- Targowisko miejskie (Manhattan)
- Biblioteka (głowna siedziba na starym miescie)
- Centrum Kultury
- Park miejski
- Ogródki działkowe
- Plac zabaw
- Wesołe miasteczko
- Cyrk
- Amfiteatr
- Muzeum Wisły (fotka wystawy najlepiej, bo fota budynku będzie przy Fabryce Sztuk)
- Boisko sportowe (jakies mniejsze, przyszkolne, osiedlowe, najlepiej jakies najstarsze w Tczewie)
- Hala sportowa (przy liceum Sobieskiego)
- Basen (ten zamknięty, widok ze środka)
- Kort tenisowy
- Lodowisko
- Skażenie środowiska (jakiekolwiek foto skażenia, brudu, syfu ;) Nie musi byc z Tczewa)
- Pielgrzymka (najlepiej jakas tczewska, zdjecie pochodu, ale bez wyraźnych twarzy osob)
- Zjazd masonów (wystarczy foto siedziby masonów)
- Dni Ziemi Tczewskiej
- Tour de Pologne
- Festiwal Zdarzenia
- Supermarket (najlepiej foto ktoregos sklepu na terenie Malinowa przy alei solidarności lub na Bajkowym)
- Pokaz fajerwerków
- Dom Grzegorza Ciechowskiego
- Inwestor z Gdańska (twarzy osoby lepiej unikac, wiec może wystarczy reprezentatywne foto Gdanska, widok na Neptuna, może na Motławe z Żurawiem)


Obiekty komercyjne - tu nie chciałbym dawac fotek obiektów z zewnatrz, zeby nie było, że czemu akurat ten sklep dalismy, a nie inny. Wolałbym w tym przypadku wnetrza obiektow. Np. apetka to okienko apteczne z wystawionymi lekami. Piekarz to fotka jakichs wypieków itd. Fotke Eatona akurat mozna dac czy gazomierzy, ale bez logo firm! Jakos wykadrowac, zamazac ;)


- Apteka
- Fabryka maszyn (Eaton)
- Fabryka gazomierzy (budynek na Piaskowej, nie Fabryka Sztuk!)
- Drukarnia
- Restauracja
- Bar szybkiej obsługi (Mac!)
- Fryzjer
- Piekarz
- Krawiec
- Stolarz
- Bank
- Księgarnia
- Sklep spożywczy
- Stacja benzynowa
- Biuro podróży
- Sklep odzieżowy
- Sprzęt domowy
- Kwiaciarnia
- Hotel (Carina)
- Firma budowlana
- Stacja radiowa (Radio Fabryka - moze byc wnetrze studia, bo budynek taki se ;) )
- Sklep komputerowy
- Kino (najlepiej nowe, ale bez logo Helios)
- Kręgielnia
- Dyskoteka
- Siłownia


Obiekty przyszlosci - nie ma ich w Tczewie, wiec tutaj mozna dac jedynie te obiekty z innych miast ;)


- Zoo
- Aquapark
- Teatr
- Stadion
- Uniwersytet
- Suchy port
- Elektrownia
- Stacja metra
- Lotnisko
- Spalarnia odpadów
- Lądowanie UFO (foto Ufo na niebie, ma ktoś? xD )
- Mistrzostwa Świata (jakiekolwiek foto wielkiej imprezy sportowej)
Załączniki
startowe3.jpg
startowe3.jpg (300.6 KiB) Przejrzano 3226 razy
startowe3.jpg
startowe3.jpg (300.6 KiB) Przejrzano 3226 razy
115.jpg
115.jpg (337.06 KiB) Przejrzano 3226 razy
115.jpg
115.jpg (337.06 KiB) Przejrzano 3226 razy
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 490
Rejestracja: 8 sie 2012, o 21:11
Lokalizacja: Tczew Suchostrzygi
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy
Kontakt:

Re: Zbudujmy Tczew - gra karciano-planszowa

#3

Post autor: Cez »

Zamieszcze jeszcze kilka zdjec z beta-rozgrywki ;) Jak widzicie wydrukowane karty nie mają jeszcze fotek, hehe ;)
Załączniki
Img_8675.jpg
Img_8675.jpg (176.51 KiB) Przejrzano 3221 razy
Img_8675.jpg
Img_8675.jpg (176.51 KiB) Przejrzano 3221 razy
Img_8670.jpg
Img_8670.jpg (203.95 KiB) Przejrzano 3221 razy
Img_8670.jpg
Img_8670.jpg (203.95 KiB) Przejrzano 3221 razy
Img_8668.jpg
Img_8668.jpg (215.11 KiB) Przejrzano 3221 razy
Img_8668.jpg
Img_8668.jpg (215.11 KiB) Przejrzano 3221 razy
Awatar użytkownika

aga_piet
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 670
Rejestracja: 30 sty 2011, o 17:30
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy
Kontakt:

Re: Zbudujmy Tczew - gra karciano-planszowa

#4

Post autor: aga_piet »

Mam sporo zdjęć z listy (dużo pokrywa się z tymi umieszczonymi na DT, bo na potrzeby Portalu robione). Potrzebujesz je w jakiejś konkretnej wielkości?
Fajnie by było, gdybyś co jakiś czas aktualizował listę, żeby nie było sytuacji że masz 10 zdjęć poczty, 17 Urzędu Miejskiego i 80% braków.
Tak czy siak - na pewno coś znajdę w przepastnym archiwum.
Nie ma smalcu! Z dżemem są puree!
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zbudujmy Tczew - gra karciano-planszowa

#5

Post autor: LukaszB »

Miałem przyjemność zagrać w tę grę i powiem tylko WOW :yahoo
Według mnie będzie ona hitem z dwóch powodów - niezwykłej grywalności (rozgrywki się nie będą powtarzały) i tczewskich lokalizacji użytych w tworzeniu kart. W rozgrywce beta grałem Lisewem i od koniec udało mi się zbudować metro 8-)
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 490
Rejestracja: 8 sie 2012, o 21:11
Lokalizacja: Tczew Suchostrzygi
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy
Kontakt:

Re: Zbudujmy Tczew - gra karciano-planszowa

#6

Post autor: Cez »

aga_piet pisze:Mam sporo zdjęć z listy (dużo pokrywa się z tymi umieszczonymi na DT, bo na potrzeby Portalu robione). Potrzebujesz je w jakiejś konkretnej wielkości?
Wielkosc minimum 1024 pikseli, najlepiej 1200. Szablony, ktore stworzylem dla kart maja wielkosc 1200x1200 (po wydruku bedzie 5x5cm)
aga_piet pisze:Fajnie by było, gdybyś co jakiś czas aktualizował listę, żeby nie było sytuacji że masz 10 zdjęć poczty, 17 Urzędu Miejskiego i 80% braków.
Tak zamierzam :)
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zbudujmy Tczew - gra karciano-planszowa

#7

Post autor: niespokojna66 »

czy ja tam dobrze przeczytałam,że Tczew nie ma ELEKTROWNI? ;) Przecież ma :P
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
Awatar użytkownika

Autor Tematu
Cez
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 490
Rejestracja: 8 sie 2012, o 21:11
Lokalizacja: Tczew Suchostrzygi
Podziękował;: 23 razy
Otrzymał podziękowań: 95 razy
Kontakt:

Re: Zbudujmy Tczew - gra karciano-planszowa

#8

Post autor: Cez »

Chodzi o taka wielka elektrownie dla regionu :D Masz na mysli, ze istnieje elektrownia nad Wisła niedaleko mostów? Wlasciwie komu ona prąd dostarcza? Włascicielem jest Energa? Wydawalo mi sie, ze my mamy prad od Energi z zewnatrz dla calego miasta.
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zbudujmy Tczew - gra karciano-planszowa

#9

Post autor: niespokojna66 »

Cez pisze:Chodzi o taka wielka elektrownie dla regionu :D Masz na mysli, ze istnieje elektrownia nad Wisła niedaleko mostów? Wlasciwie komu ona prąd dostarcza? Włascicielem jest Energa? Wydawalo mi sie, ze my mamy prad od Energi z zewnatrz dla calego miasta.
Nie powiem Ci dokładnie , nie znam się na tym :oops: , lecz kiedyś były tam urządzenia do przekazywania energii i teraz też jeżeli coś się zepsuje , to pracownicy z ulicy Nowej jeżdżą i naprawiają ;) Prawie raz w tygodniu tamtędy idę i wydaje mi się,że to wszystko jest :scratch
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zbudujmy Tczew - gra karciano-planszowa

#10

Post autor: LukaszB »

Cez zaktualizuj listę potrzebnych zdjęć. Rozmawiałem z chłopakami zaangażowanymi w klubie gier planszowych w naszym mieście. Są chętni do ostatecznego testu :)
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ