Zygmunt Barwikowski

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Zygmunt Barwikowski

#1

Post autor: LukaszB »

Znalazłem zdjęcie Zygmunta Barwikowskiego (brat mojego taty) z adnotacją "Pamiątka z Edynburga 1946 r." Wiem, że został wcielony do Wermachtu, ale późniejsze jego losy nie są mi znane. Może ktoś z forumowiczów w jakiś sposób przybliży mi jego los. Co to za jednostka, jak się tam znalazł itp

Załączniki
wujek kol_InPixio.jpg
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Prusy Królewskie
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 4
Rejestracja: 25 wrz 2013, o 18:48
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Kontakt:

Re: Zygmunt Barwikowski

#2

Post autor: Prusy Królewskie »

Były to dość powszechne historie tutejszych mieszkańców.Bardzo często wcieleni do wermachtu przechodzili w przeróżny sposób do aliantów. Następnie byli wcielani do polskich jednostek.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zygmunt Barwikowski

#3

Post autor: LukaszB »

Historia może być jeszcze ciekawsza. Czy w klapie munduru Zygmunta jest znak spadochroniarzy? Dostaliśmy maila:

Witam mam nietypową sprawę a widzę, że tym portalu jest trochę zakręconych historycznie ludzi
Otóż odkryłam ostatnio nieznaną rodzinie historię Dziadka z czasów wojny a mianowicie jego udział w operacji Eagle (amerykańska misja szpiegowska na terenie Niemiec pod koniec wojny). Partnerem Dziadka w tej operacji był chłopak z Tczewa (nie znam nazwiska bo występował tam pod pseudonimam- Rene de Gaston), ale był synem Maksymiliana Barwikowskiego z Tczewa. Znalazłam to nazwisko jako człowieka zasłużonego dla Kociewia, oraz znalazłam nazwisko na Waszym portalu dwukrotnie, w tym wspomnienia Łucji Barwikowskiej.
Może to i słaby trop, ale jedyny... Może ma Pan jakiś pomysł jak znaleźć rodzinę Maksymiliana Barwikowskiego... Jego syn w 1945 roku miał 20 lat, mógł nie wrócić do Polski...
Z pozdrowieniami Aleksandra z Torunia

"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Zygmunt Barwikowski

#4

Post autor: LukaszB »

Autorka pytania, potwierdza że Zygmunt Barwikowski to kolega jej dziadka i towarzysz broni z akcji "Eagle" :yahoo
Załączniki
Ze zbiorów Aleksandry Piskorskiej
Ze zbiorów Aleksandry Piskorskiej
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

kmbmar
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 12
Rejestracja: 15 lip 2011, o 16:17
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Re: Zygmunt Barwikowski

#5

Post autor: kmbmar »

Potwierdzam. Na zdjęciu jest mój wujek - brat mojego taty Wacława Barwikowskiego - Zygmunt (dwa dolne zdjęcia).
Za ten post autor kmbmar otrzymał podziękowanie:
niespokojna66 (1 kwie 2020, o 20:36)
Ocena: 12.5%
ODPOWIEDZ