Altana w parku

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Altana w parku

#1

Post autor: LukaszB »

Konserwator prosi nas o pomoc w zlokalizowaniu altany w parku miejskim, widocznej na zdjęciach. Czy mogła się ona znajdować na dzisiejszych "misiach" ??
Załączniki
Park2.jpg
park.jpeg
DSC00675.jpg
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Altana w parku

#2

Post autor: Jadzia »

"Misie" raczej nie :nea
Była już o tym dyskusja: viewtopic.php?f=129&t=70&start=90#p24070

Wygląda, że to okolice dzisiejszej pijalni. Na pierwszej pocztówce, którą załączyłeś, po prawej stronie widoczna jest (wg mnie) kamienica z "Uroczyskiem" (byłym, niestety).
Za ten post autor Jadzia otrzymał podziękowanie:
be-good (8 gru 2016, o 22:20)
Ocena: 12.5%
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Altana w parku

#3

Post autor: LukaszB »

Jadzia pisze:"Misie" raczej nie :nea
Była już o tym dyskusja: viewtopic.php?f=129&t=70&start=90#p24070

Wygląda, że to okolice dzisiejszej pijalni. Na pierwszej pocztówce, którą załączyłeś, po prawej stronie widoczna jest (wg mnie) kamienica z "Uroczyskiem" (byłym, niestety).
Temat wypłynął bo lokalizacja nie przekonuje :scratch Gdyby altana znajdowała się w okolicach pijalni to na którymkolwiek ze zdjęć lub szkiców widoczna byłaby skarpa ulicy Kołłątaja. Moim zdaniem za altanką znajduje się w mirę płaski teren z dość gęstymi, młodymi drzewami.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

niespokojna66
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sie 2011, o 19:37
Podziękował;: 342 razy
Otrzymał podziękowań: 379 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Altana w parku

#4

Post autor: niespokojna66 »

Czy nie mogła się znajdować w miejscu obecnej pijalni?
Naj­piękniej­szych chwil w życiu nie zap­la­nujesz. One przyjdą same../P.Bosmans/

Wałasz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 271
Rejestracja: 15 lis 2012, o 08:51
Podziękował;: 249 razy
Otrzymał podziękowań: 322 razy
Kontakt:

Re: Altana w parku

#5

Post autor: Wałasz »

Nie mam tutaj całkowitej pewności, ale zwróciłbym w pierwszej kolejności uwagę na układ ścieżek parkowych oraz pozycję altany w odniesieniu do wieży ciśnień, ob. budynku LO i nieistniejącej kamienicy na rogu Bałdowskiej / Zielonej. Fotografię na pocztówce wykonano z takiego ujęcia, że nie widać ulicy Kołłątaja i wzniesienia, jednak szkoła w tle jest. Układ dróg z pocztówki można łatwo porównać do mapy z 1910 r. z serwisu MAPSTER, jak również do satelitarnego ujęcia Google Maps.
Altana_Park-Miejski-Tczew.jpg
Prawdopodobnie, w związku z budową amfiteatru, część ścieżek parkowych mogła ulec pewnej modyfikacji, ale większość pierwotnego układu zachowała się chyba do czasów współczesnych. Patrząc na te wszystkie rozwidlenia i położenia altany względem ww. punktów odniesienia, typowałbym jej lokalizację w miejscu ob. studni głębinowej Nr K3 lub jej bezpośrednim sąsiedztwie.
K3_Park-Miejski.jpg
Niestety, nie pamiętam, od kiedy ten punkt wodociągowy znajduje się w tym miejscu. Może ktoś z Was coś więcej wie?
Za ten post autor Wałasz otrzymał podziękowanie:
LukaszB (5 mar 2022, o 07:46)
Ocena: 12.5%

AnnaK
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 83
Rejestracja: 26 mar 2011, o 15:19
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 35 razy
Kontakt:

Re: Altana w parku

#6

Post autor: AnnaK »

Uważam,że budynek oznaczony na widokówce zielonym kolorem nie jest Domem Czeladzi lecz Liceum Ogólnokształcącym.Zdjęcie zostało wykonane ze szczytu dawnej Eski,tj przy przedszkolu na Zielonej.Na mapie oznaczony budynek jako dom Czeladzi raczej jest Szpitalem Joannitów.
Za ten post autor AnnaK otrzymał podziękowania (total 2):
Wałasz (20 gru 2021, o 11:06) • LukaszB (5 mar 2022, o 07:43)
Ocena: 25%

Wałasz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 271
Rejestracja: 15 lis 2012, o 08:51
Podziękował;: 249 razy
Otrzymał podziękowań: 322 razy
Kontakt:

Re: Altana w parku

#7

Post autor: Wałasz »

Słuszna uwaga. Dzięki za czujność. Tym razem pospieszyłem się nieco z wnioskami dotyczącymi budynków. Zdjęcie prawdopodobnie wykonano w 2. dekadzie XX w. , natomiast z inwentarza akt budowlanych UM wynikałoby, że dom czeladzi powstał w latach 1927-1929 r., więc faktycznie przy takim rzucie obiekt po lewej to będzie dzisiejsze LO. Aczkolwiek w tym układzie zastanawiam się, co to za budynek z prawej strony pocztówki, zaznaczony przeze mnie pomarańczowym okręgiem?

Nawet jeśli fotografię zrobiono z dachu willi przy ul. Zielonej 5, to - mając na względzie pozycję wieży ciśnień i "arbeitsamtu", raczej nie zmienia to hipotezy o położeniu altany parkowej w pobliżu dzisiejszego ujęcia wody.

Wałasz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 271
Rejestracja: 15 lis 2012, o 08:51
Podziękował;: 249 razy
Otrzymał podziękowań: 322 razy
Kontakt:

Re: Altana w parku

#8

Post autor: Wałasz »

Tutaj warto jeszcze doprecyzować, że w parku miejskim mamy aktualnie kilka studni. Przez przeoczenie zrównałem ze sobą dwie różne, tymczasem ta na górnym ujęciu to głębinowa K2, natomiast ta, którą miałem na myśli (w pobliżu "Uroczyska" i wieży ciśnień) to nr 2A i jest widoczna na fotografii dolnej. Zgodnie z informacjami jakie otrzymałem z tczewskiego ZWIK: studnia 2A o parametrach eksploatacyjnych 194m3/h została utworzona decyzja z dnia 12.08.1976 r., jednakże jej pierwsze uruchomienie miało miejsce 21.10.1981 r. Obok niej znajdowała się jeszcze studnia nr 2, ale została zlikwidowana.

Zatem poszukiwanie altany w miejscu oznaczonym na bordowo lub bliskich okolicach może być uzasadnione z uwagi na to, że wspomniane wyżej ujęcie 2/2A wody powstały dopiero w okresie PRL. I jeszcze korekta do "legendy" zamieszczonych grafik: zielony to - jak już wspomniano wcześniej - nie dom czeladzi tylko LO, a pomarańczowy - nie LO tylko południowy fragment willi przy ob. 30 Stycznia 5, widoczny zresztą wyraźnie na popularnej pocztówce "Dirschau Totalansicht". Raz jeszcze dzięki dla AnnaK za zwrócenie uwagi na te wszystkie szczegóły dotyczące budynków i ilości studni w parku.

Kilka ciekawych informacji o wodociągach w parku miejskim i zestawienia tabelaryczne studni można znaleźć w publikacji pt. "Gospodarka wodno-ściekowa w Tczewie" (red. M. Wąs), Tczew 2010, s. 14-15.
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Altana w parku

#9

Post autor: LukaszB »

Wałasz pisze: 20 gru 2021, o 11:06 Słuszna uwaga. Dzięki za czujność. Tym razem pospieszyłem się nieco z wnioskami dotyczącymi budynków. Zdjęcie prawdopodobnie wykonano w 2. dekadzie XX w. , natomiast z inwentarza akt budowlanych UM wynikałoby, że dom czeladzi powstał w latach 1927-1929 r., więc faktycznie przy takim rzucie obiekt po lewej to będzie dzisiejsze LO. Aczkolwiek w tym układzie zastanawiam się, co to za budynek z prawej strony pocztówki, zaznaczony przeze mnie pomarańczowym okręgiem?.
Czy ten budynek to nie jest dawne Uroczysko - willa na rogu dzisiejszej 30 Stycznia / Kołłątaja?
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Wałasz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 271
Rejestracja: 15 lis 2012, o 08:51
Podziękował;: 249 razy
Otrzymał podziękowań: 322 razy
Kontakt:

Re: Altana w parku

#10

Post autor: Wałasz »

LukaszB pisze: 5 mar 2022, o 07:45Czy ten budynek to nie jest dawne Uroczysko - willa na rogu dzisiejszej 30 Stycznia / Kołłątaja?
Tak - ex-Uroczysko ma adres 30-Stycznia 5 i o ten budynek właśnie chodzi, jak pisałem w poprzednim poście.
(...) zielony to - jak już wspomniano wcześniej - nie dom czeladzi tylko LO, a pomarańczowy - nie LO tylko południowy fragment willi przy ob. 30 Stycznia 5, widoczny zresztą wyraźnie na popularnej pocztówce "Dirschau Totalansicht".
ODPOWIEDZ