Jak sprawdzić służbę Polaka w Wehrmachcie?

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Podziękował : 143 razy
Otrzymał podziękowań: 179 razy

Jak sprawdzić służbę Polaka w Wehrmachcie?

Post autor: LukaszB » 2 lut 2015, o 09:47

Otrzymaliśmy prośbę o pomoc.

Mój Dziadek Władysław Szwemiński służył prawdopodobnie w wojskach niemieckich w czasie wojny. Niestety nie mam żadnych informacji w tej sprawie. W rodzinie nigdy się o tym nie mówiło. Obecnie nie ma już kogo zapytać. Gdzie szukać tych informacji? Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki.

"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Kontakt:

Re: Jak sprawdzić służbę Polaka w Wehrmachcie?

Post autor: tomek15 » 2 lut 2015, o 12:21

To zalezy czy zginol w czasie wojny czy tez ja przezyl, odnosne informace pomagaja ustalic odpowiedni kierunek dzialan.

Pierwszym punktem gdzie mozna sie zglosic jest:

Deutschen Dienststelle (WASt)
Eichborndamm 179
13403 Berlin
Deutschland

Pisac tylko po Niemiecku lub Angelsku, okres oczekiwania na odpowiedz to 4-6 miesiecy przy czym opracowanie informacji jest PLATNE.
Do listu nalezy dolaczyc metryki i kopie dokumetow dokumetujace jednoznacznie pokrewienstwo z poszukiwana osoba.

WASt przechowuje wszelkie dokumety personalne zolnierzy Wehrmachtu jezeli chodzi o czlonkow SS, Policji i Kriegsmarine to w tym punkcie jest maly problem gdyz dokumety sa zdziesiatkowane i rozzucone po roznych archiwach. Piszac w sprawie wspomianych osob proscie o ewentualne przeslanie listu do odpowiedniej placowki.

Pamietajcie o bardzo waznej zeczy WASt nie jest placowka ARCHIWALNA to jest URZAD PANSTWOWY dlatego kozystanie ze zbiorow osobiscie jest niemozliwe.

ODPOWIEDZ