Sklep "Koła Ziemianek"

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Podziękował : 143 razy
Otrzymał podziękowań: 180 razy

Sklep "Koła Ziemianek"

Post autor: LukaszB » 11 lis 2014, o 16:15

Ostatnio otrzymałem wiadomość o istnieniu w Tczewie sklepu "Koła Ziemianek", prowadzonego m.in. przez Zofię Woykę z Malenina (mieli gospodarstwo ok. 80 ha). Interesuje mnie, czy są jakieś informacje na temat działalności tego koła i prowadzonego przez panie sklepu. O Jej mężu Romanie Woyke poruczniku 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty pisałem ostatnio w trzech kolejnych numerach "Pomeranii". Artykuły są zamieszczone na mojej stronie http://www.krzysztofkowalkowski.pl

:help
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował : 122 razy
Otrzymał podziękowań: 91 razy

Re: Sklep "Koła Ziemianek"

Post autor: be-good » 11 lis 2014, o 17:18

Tczewskie Towarzystwo Pomorskich Ziemianek pojawia się tu w kontekście Pierwszego Zjazdu Katolickiego i niezrealizowanego pomysłu na przejęcie dziewczęcej szkoły w przygranicznym Szczerbięcinie:

Obrazek Obrazek

CZYTAJ: be-good @ Zakład św. Wincentego i zielu @ Szczerbięcin
Słowo Pomorskie 1 lipca 1924.jpg
Słowo Pomorskie 1 lipca 1924.jpg (171.94 KiB) Przejrzano 76 razy
Słowo Pomorskie 1 lipca 1924.jpg
Słowo Pomorskie 1 lipca 1924.jpg (171.94 KiB) Przejrzano 76 razy

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Podziękował : 143 razy
Otrzymał podziękowań: 180 razy

Re: Sklep "Koła Ziemianek"

Post autor: LukaszB » 18 lis 2014, o 22:35

Kolejny mail od zainteresowanego

Wczoraj rozmawiałem z Panem Witoldem Woyke z Poznania urodzonym ok. 1930 r. w Maleninie. Uzupełnił informację o sklepie Ziemianek. Znajdował się on przy ulicy przy której jest poczta, ale na przeciw niej. Jak wspominał, bo chodził często do mamy. Na tej ulicy pierwsze było kino, następnie była drogeria, później duży sklep Brygmana i następnie sklep wspomnianych Ziemianek.
A przy okazji pan Witold Woyke dodał trochę innych informacji: Tenże Brygman miał córkę, dla której kupił w Maleninie gospodarstwo od Starzyńskiego. Córka Brygmana wyszła za Tutkowskiego, który posiadał gospodarstwo w Małym Miłobadzu. Tenże Tutkowski gospodarstwo dostał od ojca, który w Gdyni miał 3 ha ziemi w dobtym miejscu i sprzedał je za duże pieniądze. Cześć z nich posłużyła właśnie na zakup gospodarstwa w Małym Miłobądzu.

"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

ODPOWIEDZ