Bronisław Jankowski


Autor Tematu
emka
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 78
Rejestracja: 10 lut 2011, o 11:26
Kontakt:

Bronisław Jankowski

#1

Post autor: emka »

Poszukuję informacji o architekcie Bronisławie Jankowskim. Działał w Bydgoszczy i w Gdyni. Był też związany z Tczewem. Z informacji uzyskanych od czytelniczki wynika, że wygrał konkurs na budowę kościoła w Tczewie, ale jego projekt nie został zrealizowany. Wydawać by się mogło, że chodzi o kościół św. Józefa, ale w kalendarzach kościelnych nigdzie nie znalazłam jego nazwiska.

Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Otrzymał podziękowań: 11 razy
Kontakt:

Re: Bronisław Jankowski

#2

Post autor: zet48 »

Może chodzi tu o kościół o którym wspomina ks. proboszcz A. Kupczyński. Mianowicie planowano budowę kościoła na Czyżykowie w rejonie ulicy Wiejskiej (dziś Starowiejskiej) ...miał mieć kształt "kopuły".
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"


Autor Tematu
emka
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 78
Rejestracja: 10 lut 2011, o 11:26
Kontakt:

Re: Bronisław Jankowski

#3

Post autor: emka »

Bronisław Jankowski brał udział w konkursie na projekt budowy kościoła św. Józefa. Jego projekt został nawet uznany za najlepszy, ale ostatecznie wycofał się z konkursu i nie nadesłał swojej wersji po wymaganych poprawkach. Więcej informacji i projekt Jankowskiego w kalendarzach kościelnych: http://mbp.tczew.pl/digitalizacja/kalen ... y_1930.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; (s. 55 i inne).

Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7741
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 434 razy
Otrzymał podziękowań: 399 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Bronisław Jankowski

#4

Post autor: LukaszB »

Z Bronisławem Janowskim może być związana grubsza historia, ponieważ mógł być .. kobietą :lol:
Ale po kolei. Jeżeli przyjmiemy nudną wersję dziejów, to był on architektem związanym z Bydgoszczą http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Kossowski" onclick="window.open(this.href);return false;

Od 1 listopada 1924 r. został zatrudniony przez inżyniera architekta Bronisława Jankowskiego, najpierw jako technik budowlany, a następnie od 1928 r., jako kierownik biura przy ul. Dworcowej 62[1]. W latach 1925-1928 projektował i realizował wspólnie z Bronisławem Jankowskim wille mieszkalne na osiedlu Sielanka. Współpraca Kossowskiego z Jankowskim zakończyła się w 1933 r., gdy ten ostatni zamknął biuro w Bydgoszczy, motywując swoją decyzję zaostrzającym się kryzysem.

Może nie przysłał kompletnej wersji właśnie ze względu na zamknięcie biura?
Jeżeli popuścimy wodzę fantazji to uznamy Bronisława Jankowskiego za Janinę Broniewską 8-) Mowa o budowie Banku Rolnego w Warszawie

Marian Lalewicz nie był jedynym autorem tak monumentalnego dzieła. Współpracowali z nim architekci Tadeusz Pluciński i Mieczysław Popiel, obydwaj z pokolenia Lalewicza, także jak on absolwenci Akademii w Petersburgu, obydwaj dydaktycy Wydziału Architektury i Żeńskiej Szkoły Architektury. Autorami dekoracji malarsko-rzeźbiarskiej we wnętrzach byli Janina Broniewska (tworząca także pod pseudonimem Bronisław Janowski) i Jan Goliński.

Może wysłała projekt, ale ze zrozumiałych względów nie mogła podpisać umowy na jego realizację? ;)
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

ODPOWIEDZ