Poszukujemy grobu Gregorija Michajłowicza Buchtojarowa

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Poszukujemy grobu Gregorija Michajłowicza Buchtojarowa

#1

Post autor: LukaszB »

Dzisiaj otrzymałem maila następującej treści (po angielsku):

Witam, mam na imię Iwan, szukam aktualnych informacji o grobie sowieckiego oficera. Miał an imię Бухтояров Григорий Михайлович (Buhtoyarov Grigoriy Mihailovich). Data śmierci 4.04.1945, ranga porucznik. Był dowódcą plutony strzelców 760 regimentu przeciwpancernego(niszczycieli czołgów) z Kingisepp. Regiment był częścią 2 Armii Uderzeniowej, która poruszała się drogą do gdańska. 6 sierpnia 1944 został odznaczony Orderem Drugiej Wojny Światowej Drugiego stopnia. Tymczasowy dokument odznaczenia zostały podpisane przez dowódcę regimentu podpułkownika Kapustina.
Lokalizacja grobu: został pochowany w grobie masowym w promieniu 4 kilometrów od Tczewa (wtedy zwany Derschau)
Obecnie szukamy informacji o grobie. Chciałbym zapytać czy jest jakaś organizacja w Polsce, która może pomóc z poszukiwaniami informacji w archiwach( mozę za zapłatę)? Wydaje mi się, że powinny być jakieś dokumenty z listą pochowanych żołnierzy, czy wiesz cokolwiek o niej?


Oczywiście pomożemy ::dawnytczew
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Poszukujemy grobu Gregorija Michajłowicza Buchtojarowa

#2

Post autor: Jadzia »

Jak już wiadomo, jego nazwisko nie widnieje na płytach pomniku przy ul. 30-go Stycznia ;)
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Poszukujemy grobu Gregorija Michajłowicza Buchtojarowa

#3

Post autor: zet48 »

Pierwsze co sprawdziłem to zdjęcia tego pomnika :)
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2407
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 170 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Poszukujemy grobu Gregorija Michajłowicza Buchtojarowa

#4

Post autor: zielu »

Mnie zastanawia data jego śmierci - 4 kwietnia. Tczew już dawno zdobyty, Gdańsk opanowany (dzień wcześniej zajęto Górki Zachodnie i było już po ptakach. Chyba...), w Gdyni ostatnie wystrzały... Jeśli zginął podczas zdobywania Gdańska to dlaczego ciało pochowano w grobie aż pod Tczewem? A może zmarł w wyniku ran w szpitalu (polowym?), kilkanaście dni po zakończeniu walk w naszej okolicy?
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7996
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 685 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Poszukujemy grobu Gregorija Michajłowicza Buchtojarowa

#5

Post autor: LukaszB »

zielu pisze:Mnie zastanawia data jego śmierci - 4 kwietnia. Tczew już dawno zdobyty, Gdańsk opanowany (dzień wcześniej zajęto Górki Zachodnie i było już po ptakach. Chyba...), w Gdyni ostatnie wystrzały... Jeśli zginął podczas zdobywania Gdańska to dlaczego ciało pochowano w grobie aż pod Tczewem? A może zmarł w wyniku ran w szpitalu (polowym?), kilkanaście dni po zakończeniu walk w naszej okolicy?
Ta hipoteza wydaje się najbardziej prawdopodobna, napiszę do PCK
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

mirza3
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 499
Rejestracja: 6 lut 2011, o 20:29
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował;: 382 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Poszukujemy grobu Gregorija Michajłowicza Buchtojarowa

#6

Post autor: mirza3 »

LukaszB pisze:Dzisiaj otrzymałem maila następującej treści (po angielsku):

Miał an imię Бухтояров Григорий Михайлович (Buhtoyarov Grigoriy Mihailovich).
Co prawda tylko w kwestii formalnej, ale istotnej.
Jako, że poszukiwany nazywał się Бухтояров, a w transkrypcji Buhtoyarov/Buchtojarow, tytuł wątku jest cokolwiek mylący.

Słuszna uwaga - tytuł wątku zmieniony
"To co daje nam szczęście, nie jest fikcją"
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

tomek15
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 332
Rejestracja: 7 lip 2011, o 18:08
Lokalizacja: Niemcy
Podziękował;: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Poszukujemy grobu Gregorija Michajłowicza Buchtojarowa

#7

Post autor: tomek15 »

Witajcie,

zanim zaczniecie szukac tego zolnierza proponuje przycisnac odrobine tego nadawce listu wydaje mi sie, ze posiada wiecej informacji na temat smierci tego zolnierza. Z mojego doswiadczenia radze Wam popytac tego nadawcy o szczegoly i co warzniejsze okolicznosci smierci. jezeli dostal wskazowkie, ze zostal pochowany w obrebie 4km od miasta to zna z prawdopodobnie okolicznosci smierci co zredukuje krag poszukiwania. warto bylo by wiedziec czy zostal zabity przej jakis napotkanych niemieckich maruderow czy tez zginol w najzwyklejszym wypadku losowym jak naprzyklad samochodowym, motocyklpwym itp.
Dziesiatki razy poszukiwalem zaginionych osob lob wyjasnialem losy zabitych zolnierzy dlatego uwierzcie mi, ze odpowiedni zasob informacji jest bardzo pomocny, najmiejszy szczegol niekiedy jest kluczem do rozwiazania sprawy.
ODPOWIEDZ