Trzebielino

Awatar użytkownika

Autor Tematu
Big Zbig
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 681
Rejestracja: 30 sty 2011, o 23:08
Znajomość języków obcych: rosyjski i niemnożko niemiecki
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 163 razy
Kontakt:

Trzebielino

#1

Post autor: Big Zbig »

Trzebielino, to wieś gminna w powiecie bytowskim , na południowo zachodniej rubieży Kaszub. Miejscowość ta w dziejach mojej rodziny zaznaczyła się w sposób następujący. Ojciec mój pod koniec roku 1947 wraz z dopiero co poślubioną żoną (czyli moją matką ), za namową swego szwagra wyjechał właśnie do Trzebielina , gdzie pracował przy organizowaniu PGR-ów na tym terenie (głównie z majątków Puttkamerów). Mieszkali na plebanii po pastorze. Niestety po niespełna roku powrócili w rodzinne strony, gdyż strach wzbudzały odgłosy strzałów ( zwłaszcza nocami) mające związek z prowadzoną akcją walki z szabrownikami, którzy plądrowali te tereny. W rodzinnych zbiorach pozostała natomiast bardzo charakterystyczna pocztówka znaleziona właśnie w Trzebielinie. Pochodzi ona prawdopodobnie z okresu przedwojennego i przedstawia przemarsz przez wieś umundurowanych na styl pruski chłopców i dziewcząt, z okazji jakiegoś święta.Widać,że pielęgnowano tam monarchistyczne tradycje wilhelmińskie i to od najmłodszych lat.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 5 cze 2013, o 07:46 przez be-good, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Pozwoliłem sobie pomóc B.Z. w zamieszczeniu zdjęcia z zewnętrznego hostingu :)
ODPOWIEDZ