Order Podwiązki wręczony w Tczewie

Awatar użytkownika

Autor Tematu
be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4759
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 189 razy
Otrzymał podziękowań: 133 razy
Płeć:
Kontakt:

Order Podwiązki wręczony w Tczewie

#1

Post autor: be-good » 29 lut 2012, o 21:30

Dziś jego nazwa brzmi dla nas dziwacznie, jednak to najwyższe brytyjskie odznaczenie cywilne i wojskowe o prawie siedemsetletniej historii - Order Podwiązki - jest rozpoznawany i uznawany w całym świecie. Jedynym starszym od niego orderem jest papieski Order Chrystusa starszy od niego o około 30 lat.

Obrazek

Nie pisałbym tu o tym wielce czcigodnym odznaczeniu, gdyby nie zaistniało ono w historii Tczewa.

Otóż...

Król szwedzki Gustaw II Adolf dochodzący do zdrowia po postrzale podczas bitwy pod Rokitkami w 1627 roku rezydował w naszym mieście i właśnie tutaj, według poniższych źródeł, otrzymał od brytyjskiego monarchy Karola I Stuarta Order Podwiązki :o

http://books.google.pl/books?id=AVvG_bW ... &q&f=false
adolf.jpg
adolf.jpg (99.92 KiB) Przejrzano 174 razy
adolf.jpg
adolf.jpg (99.92 KiB) Przejrzano 174 razy
PODW.jpg
PODW.jpg (194.57 KiB) Przejrzano 174 razy
PODW.jpg
PODW.jpg (194.57 KiB) Przejrzano 174 razy
Zaznaczenie:
"Kiedy przebywał on (Gustaw II Adolf) w Tczewie, osłabiony przez swą ranę, Karol I przesłał mu Order Podwiązki, najwspanialszą, bodajże, ze wszystkich rycerskich odznak, która teraz stała się jeszcze znamienitszą przez chwałę tego, który ją otrzymał".


Inna relacja opisująca to wydarzenie znajduje się tu:

http://www.electricscotland.com/history/sweden/17-1.htm

Mowa tu o tym, że:

"(Sir James Spens) ... został mianowany Kanclerzem Dworu i Legatem Szwedzkim w Brytanii. W 1627 roku odbył podróż jako Ambasador Brytanii do Gdańska i Brandenburgii, podczas której to podróży wręczył również Order Podwiązki Gustawowi II Adolfowi. Było to krótko po sławnej bitwie pod Tczewem, w której Król odniósł poważną ranę, a podczas ceremonii czaty (wartownie) zostały zaatakowane przez nieprzyjaciela (Polaków)".

Dla nie kojarzących - Karol I Stuart, który wysłał Szwedowi odznaczenie do naszego miasta, to jedyny brytyjski król, który został obalony i stracony (przy dużym udziale Cromwella):
Dokładnie w dniach walk szwedzko polskich w okolicach Tczewa w 1627 roku Karol I rozpoczynał angielską interwencję pod La Rochelle (znamy to z Dumasa...).


ODPOWIEDZ