Tczewskie nazwy

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Podziękował : 151 razy
Otrzymał podziękowań: 185 razy

Re: Tczewskie nazwy

Post autor: LukaszB » 28 gru 2015, o 10:37

Trudna zagadka - gdzie w Tczewie znajdowało się miejsce o potocznej nazwie BYKI ??
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Awatar użytkownika

geo
Najemca
Najemca
Reakcje:
Podziękował : 8 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy
Kontakt:

Post autor: geo » 28 gru 2015, o 13:01

Mniej więcej w okolicach łuku torów jak się startuje linią Tczew-Chojnice. Ulica Malinowska. Te rejony.

Awatar użytkownika

mirek_tcz
Najemca
Najemca
Reakcje:
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Kontakt:

Post autor: mirek_tcz » 28 gru 2015, o 14:27

LukaszB pisze:Trudna zagadka - gdzie w Tczewie znajdowało się miejsce o potocznej nazwie BYKI ??
BYKI były dwa. Zakład Unasienniania Zwierząt znajdował się na rogu ul. Malinowskiej i Al. Solidarności przed dzisiejszym mechanikiem. Drugi był na ul. Rokickiej. Pracownicy mieszkali w bloku zakładowym przy ul. Gdańskiej 16.

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:

Post autor: LukaszB » 28 gru 2015, o 17:42

No byku nawet nie wiedziałem że były dwa :ok
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Awatar użytkownika

zunia
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Podziękował : 30 razy
Otrzymał podziękowań: 79 razy
Kontakt:

Post autor: zunia » 28 gru 2015, o 18:43

Przyznaj punkt geo za poprawną odpowiedź :). Opowiadałam mu o "stacji BYKI", którą widziałam z pociągu, wracając ze Starogardu.

Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował : 125 razy
Otrzymał podziękowań: 94 razy

Post autor: be-good » 31 sty 2016, o 19:46

Znalazłem książkę online, którą ostatnio namiętnie wertuję, bo można tam przeczytać skarby nieobecne w jakichkolwiek popularnych polskojęzycznych "tczewskich" publikacjach; to Historia Powiatu Tczewskiego dra Fr. Schultza sprzed ponad 110 lat (zbiory tczewskiej MBP).

Skąd nazwa MALINOWO?
Demokratyczna większość bez głębszego zastanowienia krzyknie, że od malin... :nea :fool
Ludzie bardziej zainteresowani historią miasta, a ci stanowią - przyznajmy to - dość nieliczną grupę, powiedzą zgodnie z prawdą, że to fonetycznie spolszczone AMALIENHOF (= gospodarstwo Amalii) :ok .

Tyle, że WG mnie nikt do dziś nie napisał w popularnej polskojęzycznej literaturze, kim była ta upamiętniana przez prawie 200 lat na planach i mapach Amalia :whistle .

Pozwolicie... :hi Nazwę części naszego obecnego miasta dała pani Amalie Rundt, żona jednego z dwunastu (1826) suchostrzyckich gospodarzy - Gottlieba Rundta.
Posiadał on od roku 1824 dwa łany chełmińskie ziemi. No i właśnie nazwał swoją złożoną z czterech razem zakupionych parceli, poszerzoną do 970 mórg działkę, imieniem swojej połowicy :) .
Malinowo.jpg
Malinowo.jpg (205.84 KiB) Przejrzano 275 razy
Malinowo.jpg
Malinowo.jpg (205.84 KiB) Przejrzano 275 razy

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:

Post autor: LukaszB » 17 lis 2016, o 13:45

treviss pisze:Mnie natomiast zastanawia gdzie ma źródło Drybok?
Odnalazłem źródło nazwy tej strugi. W Mitologii Słowian Aleksandra Gieysztora znalazłem informacje, że w XIII pod Tczewem przepływał strumień Stribog. Nazwa pochodzi o słowiańskiego bóstwa Strzybóg.

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:

Post autor: LukaszB » 30 lip 2017, o 12:22

Jaki miejsce nosi nazwę Kopenhaga :lol:
Załączniki
WP_20170719_13_20_52_Pro.jpg

ODPOWIEDZ