Kino "Wisła"


Autor Tematu
mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 389
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Kino "Wisła"

#1

Post autor: mzk »

Czasami bywa tak, iż to co znaliśmy z przeszłości wielokrotnie zmieniało się - o czym często nikt już nie pamięta. Często zdjęcia nie potrafią nam tego pokazać.
Ileż to zdrowia każdy z nas stracił niegdyś na niewygodnych siedzeniach tczewskiego Kina. Jednak jego losy od razu po wojnie były dość trudne. W jednym z pism z maja 1948 roku czytamy:
„Budynek kina >>Wisła<< wraz z restauracją >>Grand Hotel<< był przed wojna własnością Niemca Gandrasa z tym, że do budynku kina jako całości należy obecna sala tańca, zajmowana przez >>Grand Hotel<<, którą w pierwszych dniach wyzwolenia przywłaszczyli dzierżawcy wyżej wymienionego hotelu.
Wskazują na to przejścia z kina – drzwi z poczekalni, z widowni, balkonu, jak również protokół komisji budowlanej z architektem miejskim na czele którego odpis załączam.
Ponadto na wniosek kinoteatru >>Wisła<< w miejscu Prezydium Powiatowej Rady Narodowej uznając słuszne uzasadnienie kierownictwa kina jak również biorąc pod uwagę szerokie rzesze ludzi pracy korzystających z rozrywki oświatowej, kulturalnej i propagandowej, którzy przez to tylko, że wyżej wymieniona poczekalnia jest w posiadaniu dzierżawcy hotelu, narażeni są na wyczekiwanie godzinami na deszczu i mrozie, stwierdziło potrzebę oddania sali tańca, zajmowanej przez w.w. hotel na poczekalnie dla kina >>Wisła<<".
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kino "Wisła"

#2

Post autor: be-good »

To nie głos, a obrazek w dyskusji - dzieci oglądające plakaty filmowe na początku latach czterdziestych:
kino01.JPG
kino01.JPG (253.61 KiB) Przejrzano 3938 razy
kino01.JPG
kino01.JPG (253.61 KiB) Przejrzano 3938 razy
Awatar użytkownika

Ramses74
Ambasador
Ambasador
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 829
Rejestracja: 26 lut 2011, o 13:56
Lokalizacja: Tczew/Marl
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kino "Wisła"

#3

Post autor: Ramses74 »

Kino "Wisła",pocztówka z pierwszej połowy lat 60-tych.
Pamiętam mój pierwszy film w 1985 r."Gwiezdne wojny cz.1",a poza tym chodziło się na okrąło na te same filmy jak:
"Gliniarz z Beverly Hills cz.1 i 2"
"Gwiezdne wojny 1,2,3"
"Terminator"
"Shaolin"
"Robocop"
"E.T."
no a na "Wejście smoka" film od lat 18-tu !! to trza było podnieść kołnierz do góry i stanąć na palcach aby się jakoś wślizgnąć w wieku niepełnoletnim.

D.W. :lol:
Załączniki
5568.jpg
5568.jpg (116.12 KiB) Przejrzano 3931 razy
5568.jpg
5568.jpg (116.12 KiB) Przejrzano 3931 razy
Ostatnio zmieniony 29 lip 2011, o 08:28 przez Ramses74, łącznie zmieniany 3 razy.
Prawo dżungli,najsilniejszy i najszybszy wygrywa.
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kino "Wisła"

#4

Post autor: LukaszB »

Kino Wisła to legenda. Pamiętam swój pierwszy film E.T. obejrzany około 1986 roku. Od tego roku chodziłem do Wisły regularnie, ostatni film który widziałem to Ogniem i mieczem, kiedy dźwięk znikał 17 razy. Najlepsze było to, że pomiędzy tymi filmami kino się nie zmieniło :lol:
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Kino "Wisła"

#5

Post autor: zielu »

Pierwszy film to "Pan Kleks w kosmosie" (1988). Miałem wtedy tylko trzy lata, więc pamiętam jedynie ból szyi, bo siedziałem w jednym z pierwszych rzędów :) . Ostatni seans to bodajże "Duża ryba" (2003). Z "Wisły" na zawsze zapamiętam wykafelkowany sufit i momenty, gdy wraz z wierceniem się w fotelu ruszał się cały rząd :lol: . Do historii przeszła też wpadka, gdy obsługa kina zamiast "Jaś Fasola: Nadciąga totalny kataklizm" puściła "Wszystkie psy idą do nieba 2". Na nic zdały się protesty widzów...
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

mieczy
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 589
Rejestracja: 5 mar 2011, o 12:35
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 221 razy
Otrzymał podziękowań: 101 razy
Kontakt:

Re: Kino "Wisła"

#6

Post autor: mieczy »

Czy ktoś pamięta niedzielne "PORANKI" ? Ok godz. 10-11
Był to blok filmów dla dzieci, ok. 45 min poprzedzony oczywiście PKFem !
(Polska Kronika Filmowa)
Był Coralgol, Bolek i Lolek, Koziołek Matołek i obowiązkowo... Wilk i Zając, ew. Kiwaczek ! :facepalm

dla nieznających Kiwaczka - http://www.youtube.com/watch?v=P2ECtvOyWjo
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Kino "Wisła"

#7

Post autor: zet48 »

Nie pamiętam kiedy byłem tam pierwszy raz (wiem tylko że była to bajka Disneya) ale pamiętam kiedy byłem tam ostatni raz. Byłem wtedy w liceum, w II klasie ...zbliżał się koniec roku szkolnego, oceny wystawione, wagarowicze na wagarach. Aby uniknąć wagarów pojawiały się propozycje aby uczniowie godziny lekcyjne spędzali "aktywnie" ...My (moje klasa) wybraliśmy jednak kino - aby było weselej wybraliśmy bajkę "Iniemamocni" :oops:
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

riot
Administrator
Administrator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 1045
Rejestracja: 18 sty 2011, o 08:36
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 432 razy
Otrzymał podziękowań: 31 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kino "Wisła"

#8

Post autor: riot »

Pierwszy mój film w kinie Wisła to "Krzyżacy" był to niezły survival, film trwał prawie 3godziny, a fotele do najwygodniejszych nie należały :)
Ostatnim filmem był "Raport mniejszości" byłem na nim z ŁukaszemB z tego co pamiętam, to mieliśmy ze sobą napoje chłodzące, które zmuszały nas do częstego odwiedzania toalety :lol:

Zielu wspomniał o suficie, również pozostał mi w pamięci, przypominał dno naszego basenu :)
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kino "Wisła"

#9

Post autor: Jadzia »

Ja z sentymentem wspominam, jak babcia zabrał mnie na Pana Kleksa :cray2
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Kino "Wisła"

#10

Post autor: LukaszB »

riot pisze:Pierwszy mój film w kinie Wisła to "Krzyżacy" był to niezły survival, film trwał prawie 3godziny, a fotele do najwygodniejszych nie należały :)
Ostatnim filmem był "Raport mniejszości" byłem na nim z ŁukaszemB z tego co pamiętam, to mieliśmy ze sobą napoje chłodzące, które zmuszały nas do częstego odwiedzania toalety :lol:

Zielu wspomniał o suficie, również pozostał mi w pamięci, przypominał dno naszego basenu :)
Dlatego nie pamiętam tego filmu :pije
Czy pamiętacie 4 kolesi, którzy regularnie przychodzili do kina, spijali krowę i wychodzili w połowie filmu? Pełna kulturka, tylko głowy im do tyłu odskakiwały :lol: Byli już tak znani, że kobieta z obsługi cały czas stała na wysokości ich rzędu :lol: Dla mnie byli prawdziwą LEGENDĄ kina Wisła :tczew
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
ODPOWIEDZ