Znaleziono 135 wyników

Powrót

autor: Cez
16 sie 2019, o 11:30
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Budowa "starego" mostu przez Wisłę

Zawartość kapsuły czasu była znana przed jej otwarciem! :D Jestem naprawdę zaskoczony tym odkryciem - przez 3 miesiące czekaliśmy na otwarcie, gdybaliśmy co się w niej może znaleźć, a odpowiedź cały czas była w książce wydanej w 2004 roku pt. "Tczewski Genius loci" autorstwa Stanisława Mr...
autor: Wałasz
26 sie 2019, o 18:16
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Tartaki

Tak to jest b.dobra odpowiedź !! "Dampf Schneidemühle Wilke" - Tartak parowy Wilke,zatrudniał w tym czasie aż 50 pracowników. Właśnie że to nie jest ten tartak. Rację ma zet48, o czym zresztą była już mowa tym wątku: https://dawnytczew.pl/forum/viewtopic.php?f=127&t=1596&p=64967#p...
autor: LukaszB
14 paź 2019, o 10:29
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Sławni ludzie w Tczewie

7 sierpnia 1984 Tczew odwiedził premier Kampuczy. Od 1:45 - 2:15 pięknie widać naszą stocznię :)
autor: niespokojna66
17 paź 2019, o 16:16
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Twórcy przęseł 1910 - 1912

Nie wiem, czy to coś pomoże. Znalazłam jakieś informacje w książce ale po niemiecku, nie wiem czy dotyczą budowy samego portalu czy też przęseł.Za autora podany jest Franz Heinrich Schwechten.
12 lis 2019, o 19:05
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Czyżykowo

Dzięki Łukaszowi, który udostępnił mi skany dawnych map geodezyjnych (raz jeszcze wielkie dzięki!), udało się wyjaśnić zagadkę "znikającego" folwarku między Bema a Kusocińskiego. Wyjaśnienie w poprzednim poście nr 79, który poprawiłem, uwzględniając w nim nowe źródła. :) Teraz czas omówić ...
autor: Izabella
28 lis 2019, o 21:07
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Nowy dworzec

Niejeden tczewski "szperacz" pewnie miał już w swoich rękach te rysunki, ale nie zauważyłam, by pojawiły się na forum - przepraszam, jeśli jednak po prostu je przeoczyłam. Przy okazji wizyty w Archiwum Państwowym w Gdańsku rzuciłam okiem na projekt tczewskiego dworca - myślę, że trwający r...
23 gru 2019, o 12:38
Skocz do działu
Skocz do tematu

Dla odmiany cofnijmy się trochę w czasie, do Średniowiecza, w mroki dziejów pierwszych stuleci Czyżykowa. Wiemy już z notki Dawnego Tczewa , że w 1328 r. istniał we wsi dwór krzyżacki (Ordenshof), który 5 lat później został wymieniony przez rycerzy na tereny w Zajączkowie . W 1451 r. Czyżykowo otrzy...
15 sty 2020, o 18:00
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Siedliska, których już nie ma

W pracy H. Bugalskiej: Toponimia byłych powiatów gdańskiego i tczewskiego / Pomorskie monografie toponomastyczne nr 6 odnalazłam sporo nazw nieistniejących już wsi. Nie zawsze podane jest ich położenie. W pracy tej autorka często powołuje się na książkę Perlbacha M.: Pommerellisches Urkundenbuch, B...
23 sty 2020, o 13:07
Skocz do działu
Skocz do tematu

Przyszedł chyba wreszcie czas na podsumowanie i rewizję tego, o zostało zamieszczone wcześniej. ;) 1. W okresie panowania Zakonu Krzyżackiego, dwór w Czyżykowach stanowił przed 1335 r. siedzibę wójtostwa tczewskiego. Następnie zostało ono przeniesione do Zajączkowa by nie później niż od pocz. lat 60...