Znaleziono 532 wyniki

Powrót

autor: zunia
16 kwie 2021, o 12:09
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Wojskowe Bataliony Górnicze

Pan Jarosław Malarowski przesłał mi mailowo 3 strony czasopisma „Polska Zbrojna - Historia” z artykułem Pawła Piotrowskiego „Instrument represji”, w którym zamieszczono zdjęcie kociewskich żołnierzy – górników. Wytłumaczył, dlaczego tylko to jedno zdjęcie zostało użyte.”(…) Nie wiem, czy wspominałem...
autor: treviss
22 kwie 2021, o 17:43
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Przedhistoryczne zabytki Tczewa

Powierzchniówki na Abisyni
autor: Wałasz
23 kwie 2021, o 09:19
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Stare nazwy ulic

To nie będzie raczej ob. Ściegiennego - nie zgadzałaby się numeracja, która pozostała niezmienna co najmniej od pocz. XX w. Poza tym musiałoby wystąpić podwójne "g" w opisie, a nie ma tego. Mało było ulic w Tczewie, które posiadały tyle numerów, dlatego patrząc na spis z 1914 r., skłaniałb...
25 kwie 2021, o 12:46
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Iwo E. Dylkiewicz - "Strażnik Wzgórza" (z dziejów budowy mostu i dworca w Tczewie)

Skontaktowałem się niedawno z autorem "Strażnika Wzgórza", Panem Eugeniuszem Iwo Dylkiewiczem. Otrzymałem zgodę na opublikowanie w sieci jego książki. Biorąc pod uwagę ostatnie działania administracji, polityków i społeczników w zakresie modernizacji Mostu Tczewskiego, jest teraz - jak się...
28 kwie 2021, o 19:16
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Zamek

W uzupełnieniu do poprzedniego posta - zastanawiają mnie cały czas pomieszczenia piwniczne, leżące głównie na wysokości dawnej rezydencji właściciela tartaku, Georga Wilkego (Zamkowa 13). Poniżej wklejam zdjęcie z karty ewidencji zabytku reliktów. Karta_ewid-reliktów_Zamkowa.jpg   Widać dokładnie mu...
autor: Ramses74
29 kwie 2021, o 09:23
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Przedmioty dawnego Tczewa

Witam :hi

przypinka 12-go festynu gimnastycznego regionu "Dolnej Wisły" dnia 6/7 lipca z 1907 roku.

Pzdr Damian 8-)
autor: mirza3
2 maja 2021, o 23:21
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Muscate i inni

Reklamy okazują się być nie tylko przysłowiową dźwignią handlu, lecz stają się z biegiem czasu cennymi źródłami historycznymi. Specjalny firmowy dodatek reklamowy przedsiębiorstwa braci Muscate, zamieszczony w 8 numerze toruńskiej gazety Thorner Presse z 10 stycznia 1885, tytuł.jpg dostępny dla jej ...
autor: mirza3
3 maja 2021, o 19:53
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Muscate i inni

Banalna zdawałoby się reklama, jaką odnaleźć można w Książce Adresowej Rzeszy Niemieckiej z 1906 r. rzuca ciekawe światło na biznesową strategię przedsiębiorstwa braci Muscate oraz jego tczewskiej filii w szczytowym okresie rozwoju. Muscate reklama.jpg Oprócz znanych skądinąd młockarni Garret&So...
7 maja 2021, o 07:47
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Zamek

Dzięki za cenne uwagi. Zbyt dużo jest wątpliwości w wielu obszarach, dlatego poruszę tylko dwie sprawy: W kwestii ruin zamku krzyżackiego - w Archiwum Państwowym w Gdańsku przechowywany jest zasób Sądu Obwodowego w Tczewie z lat 1842-1848 pn. "Grund-Acten von dem im Hypotheken-Buche Bd. XII Bl....
7 maja 2021, o 09:53
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Dwór starościński i młyn

Słuszna uwaga z tą kwestią obronności. Wydaje się jednak, że trzeba by tu rozróżnić co najmniej 3 okresy czasu, do których będziemy się odnosić w naszych rozważaniach: 1/ Od poł. XIX w. , czyli budowy kompleksu kolejowo-dworcowego po zrównaniu wzgórza i zmianie biegu Milenu - tego nie rozpatrujemy w...