Znaleziono 36 wyników

Powrót

autor: mzk
4 lis 2011, o 05:10
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Nowy dworzec

Szanowni Państwo, Chciałbym się z Wami podzielić czymś, co w ostatnim czasie wywołało na mojej twarzy spory uśmiech podczas wertowania archiwalnych dokumentów. Jak wygląda nasz "nowy" dworzec każdy widzi. Dla wielu z Państwa jest on ważnym dla komunikacji kolejowej, strategicznym punktem g...
autor: mzk
31 paź 2012, o 08:16
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Dom Kultury Kolejarza

Szanowni Państwo, Taka ciekawostka o MDKR: „Z ważniejszych czynności poszczególnych działów pracy w roku 1948, mających większy wpływ na realizację budżetu – były: 1. odbudowa Miejskiego Domu Kultury Robotniczej do obecnego stanu częściowej używalności. Przewidziano planem: a. odbudowanie muszli kon...
autor: mzk
19 maja 2013, o 11:30
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Ul. Księdza Ściegiennego

Szanowni Państwo, Musimy pamiętac, iż polityka władz komunistycznych wobec Kościoła katolickiego nie była jednostajna. Przez pierwsze lata (1944 - 1947), w okresie umacnia swoich rządów, komuniści nie atakowali Kościoła. Utrzymywano nawet pewne formy współpracy. Jeżeli Państwo dobrze poszukają, to b...
autor: mzk
17 wrz 2016, o 19:24
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Tczewskie ofiary Katynia

W związku z obchodzoną w tym roku 77. rocznicą napaści Związku Sowieckiego na Polskę, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie opracowali „tczewską” listę ofiar ludobójczej zbrodni katyńskiej. Naszych bohaterów. Niniejszy wykaz jest pierwszą od wielu lat kompleksową próbą podsumowania na...
autor: mzk
10 sty 2017, o 12:50
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Czego aktualnie słuchasz

Szanowni Państwo, W imieniu tczewskiej książnicy zapraszam do miejsca, gdzie zapewne znajdziecie Państwo tytuły, którymi dzieliliście się na forum, jak i inne, o których już zapomnieliście. W zbiorach Czytelni Muzycznej znajdziecie Państwo ponad siedem tysięcy płyt gramofonowych, kilka tysięcy kaset...
autor: mzk
29 cze 2017, o 15:59
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Zdobycie Tczewa przez Armię Czerwoną '45

Szanowni Państwo, w dniu dzisiejszym zamknąłem projekt "Funkcjonowanie władzy politycznej w Tczewie i powiecie tczewskim w latach 1945 - 1956". Jej wynikiem jest licząca 662 strony (plus 19 stron wkładki zdjęciowej) rozprawa, która została dziś złożona. Pozostała jeszcze jej obrona, która ...
autor: mzk
17 maja 2018, o 22:00
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Osoby duchowne

Według mnie jednym z podstawowych dokumentów dla poznania relacji pomiędzy duchownymi w czasie wojny są akta powojennego dochodzenia przeciw ks. Preusowi. Znajdują się one w zbiorach archiwalnych IPN. Czytałem je lata temu i nie wiem, czy pojawiała się w nich postać ks. Gajdusa. Jest to możliwe, gdy...
autor: mzk
15 cze 2018, o 12:58
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Co tu jeszcze napiszę

Szanowni Państwo, Wczoraj po ośmiu latach prac udało mi się zakończyć projekt badawczy, dotyczący funkcjonowania władz politycznych naszego miasta i powiatu. Będę się starał opublikować swoje badania w formie książki. Nie będzie to z pewnością krótka książka...ani łatwa. Pozwoli jednak odkryć pewne ...
autor: mzk
6 paź 2018, o 10:34
Skocz do działu
Skocz do tematu

Władze miejskie i powiatowe

Szanowni Państwo, Przygotowując pewien maszynopis sporządziłem pewne spisy (dla uporządkowania kilku spraw). Myślę, że mogą Państwa zainteresować. Starostowie tczewscy (1945–1950) 1. p.o. Tadeusz Mężyk [PPR] (marzec 1945) 2. Paweł Pucek [SL] (marzec–kwiecień 1945 r.) 3. Tadeusz Mężyk [PPR] (kwiecień...
autor: mzk
18 sty 2019, o 13:17
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Wrzesień 39 r. i okupacja

Szanowni Państwo, cały czas natykamy się na coraz to "nowsze" fotografie Tczewa z okresu ostatniej wojny światowej. Chociaż niestety nie mogę go udostępnić (na razie) - w ramach kwerend służboych odkryłem kolejne zdjęcie - pochodzące najprawdopodobniej z września 1939 r. - pochodzące z nas...