Znaleziono 10 wyników

Powrót

autor: mzk
17 wrz 2016, o 19:24
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Tczewskie ofiary Katynia

W związku z obchodzoną w tym roku 77. rocznicą napaści Związku Sowieckiego na Polskę, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie opracowali „tczewską” listę ofiar ludobójczej zbrodni katyńskiej. Naszych bohaterów. Niniejszy wykaz jest pierwszą od wielu lat kompleksową próbą podsumowania na...
10 sty 2017, o 12:50
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Czego aktualnie słuchasz

Szanowni Państwo, W imieniu tczewskiej książnicy zapraszam do miejsca, gdzie zapewne znajdziecie Państwo tytuły, którymi dzieliliście się na forum, jak i inne, o których już zapomnieliście. W zbiorach Czytelni Muzycznej znajdziecie Państwo ponad siedem tysięcy płyt gramofonowych, kilka tysięcy kaset...
29 cze 2017, o 15:59
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Zdobycie Tczewa przez Armię Czerwoną '45

Szanowni Państwo, w dniu dzisiejszym zamknąłem projekt "Funkcjonowanie władzy politycznej w Tczewie i powiecie tczewskim w latach 1945 - 1956". Jej wynikiem jest licząca 662 strony (plus 19 stron wkładki zdjęciowej) rozprawa, która została dziś złożona. Pozostała jeszcze jej obrona, która pewnie będ...
17 maja 2018, o 22:00
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Osoby duchowne

Według mnie jednym z podstawowych dokumentów dla poznania relacji pomiędzy duchownymi w czasie wojny są akta powojennego dochodzenia przeciw ks. Preusowi. Znajdują się one w zbiorach archiwalnych IPN. Czytałem je lata temu i nie wiem, czy pojawiała się w nich postać ks. Gajdusa. Jest to możliwe, gdy...
15 cze 2018, o 12:58
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Co tu jeszcze napiszę

Szanowni Państwo, Wczoraj po ośmiu latach prac udało mi się zakończyć projekt badawczy, dotyczący funkcjonowania władz politycznych naszego miasta i powiatu. Będę się starał opublikować swoje badania w formie książki. Nie będzie to z pewnością krótka książka...ani łatwa. Pozwoli jednak odkryć pewne ...
6 paź 2018, o 10:34
Skocz do działu
Skocz do tematu

Władze miejskie i powiatowe

Szanowni Państwo, Przygotowując pewien maszynopis sporządziłem pewne spisy (dla uporządkowania kilku spraw). Myślę, że mogą Państwa zainteresować. Starostowie tczewscy (1945–1950) 1. p.o. Tadeusz Mężyk [PPR] (marzec 1945) 2. Paweł Pucek [SL] (marzec–kwiecień 1945 r.) 3. Tadeusz Mężyk [PPR] (kwiecień...
18 sty 2019, o 13:17
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Wrzesień 39 r. i okupacja

Szanowni Państwo, cały czas natykamy się na coraz to "nowsze" fotografie Tczewa z okresu ostatniej wojny światowej. Chociaż niestety nie mogę go udostępnić (na razie) - w ramach kwerend służboych odkryłem kolejne zdjęcie - pochodzące najprawdopodobniej z września 1939 r. - pochodzące z naszego miast...
5 lut 2019, o 18:18
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Prochownia

Szanowni Państwo, dzisiaj znowu kwerendy służbowe w zaprzyjaźnionej instytucji przyniosły niespodziewane znalezisko. W zbiorze kilkuset niepublikowanych zdjęć z lat 1945 - 1989 (w tym kilkudziesięciu z okresu 1945 - 1956), odnalazłem niepublikowane dotąd zdjęcia z ekshumacji i pochówków z listopada ...
22 gru 2019, o 00:43
Skocz do działu
Skocz do tematu

Trochę od końca....Świadkowie - jeżeli jeszcze żyją - mają co najmniej około 90 lat. Pech chciał, że pierwsze szerokie dochodzenia dot. zbrodni niemieckich na terenie powiatu tczewskiego rozpoczęto dopiero na początku lat sześćdziesiątych XX w. Zebrane tam materiały, również zeznania są dostępne w z...
22 gru 2019, o 18:32
Skocz do działu
Skocz do tematu

Szanowni Państwo, jeszcze jedna sprawa. Na początku tego roku oglądałem w zbiorze IPN zdjęcia z ekshumacji. Nie pamiętam bardzo wielu szczegółów, ale - jak już mówiłem Łukaszowi - kopano również przy dość charakterystycznym murze. Jeżeli chodzi o mapy tego terenu....ja bym na miejscu zajmujących się...