Strona 7 z 14

Re: Wieżyczki mostowe

: 16 sie 2012, o 17:48
autor: Kristoph
Piętra wieżyczek z układem schodowym klatkowym. Można zauważyć, że różni się tylko pierwszym piętrem od planu zaprezentowanym wcześniej:
wieża - piętra 2.jpg
wieża - piętra 2.jpg (127.24 KiB) Przejrzano 1072 razy
wieża - piętra 2.jpg
wieża - piętra 2.jpg (127.24 KiB) Przejrzano 1072 razy
Na poniższym planie zewnętrznym wieżyczki, widzimy okienka kratkowe w najwyższej kondygnacji (20 sztuk wokoło)
Wyremontowane wieżyczki mają takowe posiadać, choć w oryginale były to tylko puste otwory okienne.
Ale ma to wielką zaletę. Ptaszki nie wlecą i nie będą zanieczyszczać środka wieży.
okienka.jpg
okienka.jpg (310.7 KiB) Przejrzano 1072 razy
okienka.jpg
okienka.jpg (310.7 KiB) Przejrzano 1072 razy

Re: Wieżyczki mostowe

: 17 sie 2012, o 17:44
autor: Kristoph
Całkowicie, starannie i szczelnie zamurowane okno w wieżyczce od strony Lisewa:

Re: Wieżyczki mostowe

: 18 sie 2012, o 10:49
autor: Jak.osa
Tajemniczy otwór nad oknami wieżyczek. Do czego mógł służyć? Zdjęcie - Lisewo Malborskie.

Re: Wieżyczki mostowe

: 18 sie 2012, o 13:06
autor: Jak.osa
Mam kilka teorii:
1. Otwór strzelniczy - nietypowe umiejscowienie i wygląd wykluczają tę możliwość.
2. Otwór obserwacyjny - okna były zamknięte lub zamurowane, dzięki otworowi można było obserwować okolicę.

Re: Wieżyczki mostowe

: 18 sie 2012, o 14:58
autor: Kristoph
Jak.osa pisze:Mam kilka teorii:
1. Otwór strzelniczy - nietypowe umiejscowienie i wygląd wykluczają tę możliwość.
2. Otwór obserwacyjny - okna były zamknięte lub zamurowane, dzięki otworowi można było obserwować okolicę.
Wyklucz obie teorie :whistle

Re: Wieżyczki mostowe

: 18 sie 2012, o 16:49
autor: Jak.osa
Kristoph pisze:
Jak.osa pisze:Mam kilka teorii:
1. Otwór strzelniczy - nietypowe umiejscowienie i wygląd wykluczają tę możliwość.
2. Otwór obserwacyjny - okna były zamknięte lub zamurowane, dzięki otworowi można było obserwować okolicę.
Wyklucz obie teorie :whistle
Nie wiem co to może być. Element jakiegoś mechanizmu? Miejsce do mocowania rusztowania, schodów (wyprofilowane metalowe elementy)?

Re: Wieżyczki mostowe

: 18 sie 2012, o 16:57
autor: Kristoph
Ja nie wiem, czy moja teoria jest właściwa. Badam te otwory jak tylko mam na to czas.
Tak, właściwie trzeba by się przyjrzeć z bliska otworom, a tam przecież jest zamknięte na kłódkę.
Niech ktoś zdradzi jak tam wejść, kto zna stróża ??

Re: Wieżyczki mostowe

: 18 sie 2012, o 17:06
autor: zet48
Otwory są zlokalizowane tylko nad górnymi wielkimi oknami i muszą mieć z nimi związek ...po 4 otwory na wieże.

Re: Wieżyczki mostowe

: 18 sie 2012, o 18:00
autor: Kristoph
Dla zet48 to nie miało nic wspólnego z oknami. Raczej bardziej służyło celom ozdobnym !! !! !!

Re: Wieżyczki mostowe

: 18 sie 2012, o 18:01
autor: zet48
Mocowanie rzygacza?