Strona 7 z 14
Re: Wieżyczki mostowe
: 16 sie 2012, o 17:48
autor: Kristoph
Piętra wieżyczek z układem schodowym klatkowym. Można zauważyć, że różni się tylko pierwszym piętrem od planu zaprezentowanym wcześniej:

- wieża - piętra 2.jpg (127.24 KiB) Przejrzano 1072 razy

- wieża - piętra 2.jpg (127.24 KiB) Przejrzano 1072 razy
Na poniższym planie zewnętrznym wieżyczki, widzimy okienka kratkowe w najwyższej kondygnacji (20 sztuk wokoło)
Wyremontowane wieżyczki mają takowe posiadać, choć w oryginale były to tylko puste otwory okienne.
Ale ma to wielką zaletę. Ptaszki nie wlecą i nie będą zanieczyszczać środka wieży.

- okienka.jpg (310.7 KiB) Przejrzano 1072 razy

- okienka.jpg (310.7 KiB) Przejrzano 1072 razy
Re: Wieżyczki mostowe
: 17 sie 2012, o 17:44
autor: Kristoph
Całkowicie, starannie i szczelnie zamurowane okno w wieżyczce od strony Lisewa:
Re: Wieżyczki mostowe
: 18 sie 2012, o 10:49
autor: Jak.osa
Tajemniczy otwór nad oknami wieżyczek. Do czego mógł służyć? Zdjęcie - Lisewo Malborskie.
Re: Wieżyczki mostowe
: 18 sie 2012, o 13:06
autor: Jak.osa
Mam kilka teorii:
1. Otwór strzelniczy - nietypowe umiejscowienie i wygląd wykluczają tę możliwość.
2. Otwór obserwacyjny - okna były zamknięte lub zamurowane, dzięki otworowi można było obserwować okolicę.
Re: Wieżyczki mostowe
: 18 sie 2012, o 14:58
autor: Kristoph
Jak.osa pisze:Mam kilka teorii:
1. Otwór strzelniczy - nietypowe umiejscowienie i wygląd wykluczają tę możliwość.
2. Otwór obserwacyjny - okna były zamknięte lub zamurowane, dzięki otworowi można było obserwować okolicę.
Wyklucz obie teorie

Re: Wieżyczki mostowe
: 18 sie 2012, o 16:49
autor: Jak.osa
Kristoph pisze:Jak.osa pisze:Mam kilka teorii:
1. Otwór strzelniczy - nietypowe umiejscowienie i wygląd wykluczają tę możliwość.
2. Otwór obserwacyjny - okna były zamknięte lub zamurowane, dzięki otworowi można było obserwować okolicę.
Wyklucz obie teorie

Nie wiem co to może być. Element jakiegoś mechanizmu? Miejsce do mocowania rusztowania, schodów (wyprofilowane metalowe elementy)?
Re: Wieżyczki mostowe
: 18 sie 2012, o 16:57
autor: Kristoph
Ja nie wiem, czy moja teoria jest właściwa. Badam te otwory jak tylko mam na to czas.
Tak, właściwie trzeba by się przyjrzeć z bliska otworom, a tam przecież jest zamknięte na kłódkę.
Niech ktoś zdradzi jak tam wejść, kto zna stróża

Re: Wieżyczki mostowe
: 18 sie 2012, o 17:06
autor: zet48
Otwory są zlokalizowane tylko nad górnymi wielkimi oknami i muszą mieć z nimi związek ...po 4 otwory na wieże.
Re: Wieżyczki mostowe
: 18 sie 2012, o 18:00
autor: Kristoph
Dla
zet48 to nie miało nic wspólnego z oknami. Raczej bardziej służyło celom ozdobnym

Re: Wieżyczki mostowe
: 18 sie 2012, o 18:01
autor: zet48
Mocowanie rzygacza?