Udało mi się wejść na wieżyczkę obecnie remontowaną, i zrobiłem zdjęcia bardzo ważnemu i ciekawemu detalowi.
Otóż każda z wieżyczek o układzie schodowym klatkowym posiadała po dwa drągi z czterema hakami każda.
Ów detal służył niegdyś do wciągania na most: wiader, farb i różnych części konstrukcji, a także do napędzania wózka kontrolnego,
oraz (w razie generalnych remontów) platform technicznych.
Mam nadzieję, że po remoncie tych oryginalnych drągów nie zabraknie.

- drąg 1.jpg (243.46 KiB) Przejrzano 1477 razy

- drąg 1.jpg (243.46 KiB) Przejrzano 1477 razy

- drąg 2.jpg (222.71 KiB) Przejrzano 1477 razy

- drąg 2.jpg (222.71 KiB) Przejrzano 1477 razy

- drąg 3.jpg (227.6 KiB) Przejrzano 1477 razy

- drąg 3.jpg (227.6 KiB) Przejrzano 1477 razy

- drąg 4.jpg (251.55 KiB) Przejrzano 1477 razy

- drąg 4.jpg (251.55 KiB) Przejrzano 1477 razy
Ta para wieżyczek służyła przede wszystkim do wchodzenia na most, natomiast wieżyczki o układzie schodowym spiralnym do wchodzenia pod most
(w tym celu miały specjalnie zaprojektowane piwniczki - w razie zainteresowanych to wkleję mój szkic sytuacyjny ów piwniczki)
Dodam, że wieżyczek o układzie schodowym spiralnym, posiadające murowany pomost po między sobą, było tylko dwie pary (pomiędzy przęsłami - most składał się z trzech podwójnych przęseł)
Wieżyczek o układzie schodowym klatkowym było trzy pary (na każde przęsło po jednej parze, nie posiadały murowanych pomostów - jako pomost wykorzystywano wózek kontrolny)
