Strona 4 z 14

Re: Wieżyczki mostowe

: 10 lis 2011, o 12:15
autor: Jak.osa
Przeglądając forum Marienburg w jednym wątku zauważyłem zdjęcia zejścia do piwnicy wież od strony Lisewa. Czy wszystkie cztery wieże posiadają piwnicę? Czy ktoś z forumowiczów miał okazję do eksploracji tych pomieszczeń? Na Marienburg mało było powiedziane (praktycznie same zdjęcia), a ja chcę dowiedzieć się więcej. Czekam na Wasze odpowiedzi.

Re: Wieżyczki mostowe

: 10 lis 2011, o 12:22
autor: zet48
Byłem w piwnicach wież od strony Tczewa ...w piwnicach wież od strony Lisewa brakuje tylko przejścia pod nawierzchnią Mostu

Re: Wieżyczki mostowe

: 23 gru 2011, o 19:44
autor: Kristoph
Piwnica wieżyczki od strony Lisewa - nie mam z kim tam zejść :(

Re: Wieżyczki mostowe

: 5 sie 2012, o 19:53
autor: Kristoph
Dzisiaj wraz z Blondi, wybraliśmy się spacerkiem do remontowanej wieżyczki mostowej. I dzięki rusztowaniom udało mi się zejść do trudno dostępnej piwniczki wieżyczki.
Piwniczka prawdopodobnie służyła do magazynowania zapasowych trójkątnych czopów, służących jako łożysko ślizgowe pod płozy podwójnego przęsła.
Oto parę moich ujęć:
- wejście
piwniczka 1.jpg
piwniczka 1.jpg (253.24 KiB) Przejrzano 1438 razy
piwniczka 1.jpg
piwniczka 1.jpg (253.24 KiB) Przejrzano 1438 razy
- wnętrze
piwniczka 2.jpg
piwniczka 2.jpg (220.28 KiB) Przejrzano 1438 razy
piwniczka 2.jpg
piwniczka 2.jpg (220.28 KiB) Przejrzano 1438 razy
piwniczka 3.jpg
piwniczka 3.jpg (242.59 KiB) Przejrzano 1438 razy
piwniczka 3.jpg
piwniczka 3.jpg (242.59 KiB) Przejrzano 1438 razy
piwniczka 5.jpg
piwniczka 5.jpg (218.24 KiB) Przejrzano 1438 razy
piwniczka 5.jpg
piwniczka 5.jpg (218.24 KiB) Przejrzano 1438 razy
- wejścia widziane od środka (widać dolną część metalowego przęsła - płoza)
piwniczka 4.jpg
piwniczka 4.jpg (217.75 KiB) Przejrzano 1438 razy
piwniczka 4.jpg
piwniczka 4.jpg (217.75 KiB) Przejrzano 1438 razy
piwniczka 6.jpg
piwniczka 6.jpg (201.16 KiB) Przejrzano 1438 razy
piwniczka 6.jpg
piwniczka 6.jpg (201.16 KiB) Przejrzano 1438 razy

Re: Wieżyczki mostowe

: 5 sie 2012, o 20:28
autor: Kristoph
Mój szkic wieżyczki (na czerwono zaznaczyłem rozmieszczenie piwniczki)
- dodam, że jest to szkic według bardzo precyzyjnych pomiarów
widać tu, że piwniczka nie jest usytuowana w środkowej osi wieżyczki

Re: Wieżyczki mostowe

: 6 sie 2012, o 07:45
autor: Jak.osa
Kristoph, czy podczas remontu wieży przewidziany jest remont piwniczek?

Re: Wieżyczki mostowe

: 6 sie 2012, o 11:47
autor: Kristoph
Nie wiem, czy piwniczki będą remontować. W sumie są w bardzo dobrym stanie. Tylko piachu od piaskowania tam pełno, normalnie tyle, że nie widać nawet dolnych zawiasów od drzwi.
Lukaszb napisał tak ale do końca nie wiem jak to rozumieć:

viewtopic.php?p=26880#p26880" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Wieżyczki mostowe

: 6 sie 2012, o 17:33
autor: Kristoph
Udało mi się wejść na wieżyczkę obecnie remontowaną, i zrobiłem zdjęcia bardzo ważnemu i ciekawemu detalowi.
Otóż każda z wieżyczek o układzie schodowym klatkowym posiadała po dwa drągi z czterema hakami każda.
Ów detal służył niegdyś do wciągania na most: wiader, farb i różnych części konstrukcji, a także do napędzania wózka kontrolnego,
oraz (w razie generalnych remontów) platform technicznych.
Mam nadzieję, że po remoncie tych oryginalnych drągów nie zabraknie.
drąg 1.jpg
drąg 1.jpg (243.46 KiB) Przejrzano 1477 razy
drąg 1.jpg
drąg 1.jpg (243.46 KiB) Przejrzano 1477 razy
drąg 2.jpg
drąg 2.jpg (222.71 KiB) Przejrzano 1477 razy
drąg 2.jpg
drąg 2.jpg (222.71 KiB) Przejrzano 1477 razy
drąg 3.jpg
drąg 3.jpg (227.6 KiB) Przejrzano 1477 razy
drąg 3.jpg
drąg 3.jpg (227.6 KiB) Przejrzano 1477 razy
drąg 4.jpg
drąg 4.jpg (251.55 KiB) Przejrzano 1477 razy
drąg 4.jpg
drąg 4.jpg (251.55 KiB) Przejrzano 1477 razy
Ta para wieżyczek służyła przede wszystkim do wchodzenia na most, natomiast wieżyczki o układzie schodowym spiralnym do wchodzenia pod most
(w tym celu miały specjalnie zaprojektowane piwniczki - w razie zainteresowanych to wkleję mój szkic sytuacyjny ów piwniczki)
Dodam, że wieżyczek o układzie schodowym spiralnym, posiadające murowany pomost po między sobą, było tylko dwie pary (pomiędzy przęsłami - most składał się z trzech podwójnych przęseł)
Wieżyczek o układzie schodowym klatkowym było trzy pary (na każde przęsło po jednej parze, nie posiadały murowanych pomostów - jako pomost wykorzystywano wózek kontrolny)
::dawnytczew ::dawnytczew ::dawnytczew ::dawnytczew

Re: Wieżyczki mostowe

: 6 sie 2012, o 17:37
autor: zet48
Czytałem że detal o którym piszesz służył też do "cumowania" wózków transportowych :ok

Re: Wieżyczki mostowe

: 6 sie 2012, o 18:31
autor: Kristoph
zet48 pisze:Czytałem że detal o którym piszesz służył też do "cumowania" wózków transportowych :ok
Tak. Wózek transportowy (platforma techniczna) "cumowania i poruszania" - na hakach wieszano bloczki do lin.
Wózek kontrolny mógł poruszać się sam, ale i też można go było przeciągać linami. :)