Odkrycie na pl. Hallera

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Odkrycie na pl. Hallera

#11

Post autor: zet48 »

Koniecznie muszę wrócić do Tczewa aby zobaczyć te odkrycia :)
Swoją drogą to nie tam dawno były prowadzone prace przy wymianie nawierzchni na placu. Chyba w 1995 roku ...wtedy też prowadzono prace archeologiczne i obrysowano kostką kształt ratusza. Musiały się zachować raporty archeo tam będzie na pewno więcej informacji.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Odkrycie na pl. Hallera

#12

Post autor: zet48 »

zielu pisze:
LukaszB pisze:
zielu pisze:Niestety dosłownie o kilka minut rozminąłem się dzisiaj z archeologiem pracującym przy odkryciu. Od kierownika budowy fontanny wiem, że badania już się zakończyły, a odsłonięte mury to relikty piwnicy wschodniego skrzydła ratusza. W poniedziałek powinienem wiedzieć trochę więcej.
Tylko że moje odkrycie jest południowo wschodnim narożu wykopu
No to mi teraz zabiłeś ćwieka :o . Nawet nie zwróciłem uwagi na drugą stronę wykopu, gdy tylko zobaczyłem widoczne na fotce sklepienie...
Może to te naroża skrzydeł zaznaczone przeze mnie na poniższym planie. Nie byłem jeszcze na miejscu wykopu więc to tylko moje domysły :scratch
Załączniki
DSCF4420.jpg
DSCF4420.jpg (354.23 KiB) Przejrzano 1563 razy
DSCF4420.jpg
DSCF4420.jpg (354.23 KiB) Przejrzano 1563 razy
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

tczewianka
Najemca
Najemca
Reakcje:
Posty: 115
Rejestracja: 1 lut 2011, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 3 razy
Kontakt:

Re: Odkrycie na pl. Hallera

#13

Post autor: tczewianka »

Nie wiem na ile to prawda ale słyszałam, że dawniej z Ratusza prowadziło podziemne przejście do Fary. Usytuawanie łuku wskazuje, że właśnie to może ono być. Chciałabym aby to ktoś potwierdził lub zdementował. :scratch

pit31
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 5
Rejestracja: 27 lip 2011, o 16:44
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Odkrycie na pl. Hallera

#14

Post autor: pit31 »

Witam Państwa! Tak się zdarzyło, że miałem mozliwość i byłem kierownikiem nadzoru archeologicznego, prowadzonego na terenie placu Hallera. Sprawa jak widzę w teamcie wywołuje wiele komentarzy i emocji, jeśli więc ktoś chciełby dowiedzieć się coś "u źródła" (lub jak kto woli "z relacji drugiej strony") to zapraszam do dyskusji na priv. Pewne rozwijane tu fakty i komentarze wymagają bowiem pewnych korekt, jeśli ktoś jest zaintersowany serdecznie zapraszam
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Odkrycie na pl. Hallera

#15

Post autor: zet48 »

To może zadam podstawowe pytanie ...co to było? :)
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

pit31
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 5
Rejestracja: 27 lip 2011, o 16:44
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Odkrycie na pl. Hallera

#16

Post autor: pit31 »

Powiem tak-w wykopie (ograniczonym niestety względami budowlanymi) mamy obecność warstw użytkowych związanych ze skomplikowaną stratygrafią rynku. Stratygrafią niestety bardzo zniszczoną z obecnością ogromnej ilości starych rur i kabli, ze śladami wielokrotnego przekopywania -współczesne "zabytki" sięgały właściwie bardzo głęboko. Zdecydowanie najciekawiej przedstawiał się północny i wschodni profil. W pierwszym odsłonięto pozostałości muru z pieknym łukiem (w środku pod łukiem mogą być jakieś puste przestrzenie). Rozmiar cegły jest typowo gotycki. Mur ten ciągnął się w stronę południową, ale w dużej części został on tam zniszczony lub rozebrany. To co widać było we wschodnim profilu to smutne szczątki muru, wraz z fundamentem z kamiennych głazów, posadowionych juz bezpośrednio na piaszczystym jasnym calcu. Odkryty materiał ruchomy reprezentuje głownie ceramikę siwą (ale raczej nie najwcześniejsze jej formy) i kości zwierzęce, całość datowana na XV-XVI w. Należy to podkreślić, że nadzór był prowadzony pomimo tego że służby konserwatorskie opiniowały BEZ UWAG projekt budowy fontanny (czyli jakby się inwestor uparł nie musiałby robić nic). Zależało mu jednak na tym aby sprawa była pilotowana archeologicznie. I jeszce trzecia rzecz-część muru odsłoniętego w wykopie była już przynajmniej raz odsłonięta (przynajmniej częściowo)-w zbiorach archiwalnych są zdjęcia murów z rynku TCzew, niestety brak informacji kiedy i w jakich okolicznościach je zrobiono (zdjęcia są czarno-białe ale nic poza tym nie wiadomo). I to chyba na tyle co mi przyszło do głowy.... :)
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Odkrycie na pl. Hallera

#17

Post autor: LukaszB »

pit31 pisze:Powiem tak-w wykopie (ograniczonym niestety względami budowlanymi) mamy obecność warstw użytkowych związanych ze skomplikowaną stratygrafią rynku. Stratygrafią niestety bardzo zniszczoną z obecnością ogromnej ilości starych rur i kabli, ze śladami wielokrotnego przekopywania -współczesne "zabytki" sięgały właściwie bardzo głęboko. Zdecydowanie najciekawiej przedstawiał się północny i wschodni profil. W pierwszym odsłonięto pozostałości muru z pieknym łukiem (w środku pod łukiem mogą być jakieś puste przestrzenie). Rozmiar cegły jest typowo gotycki. Mur ten ciągnął się w stronę południową, ale w dużej części został on tam zniszczony lub rozebrany. To co widać było we wschodnim profilu to smutne szczątki muru, wraz z fundamentem z kamiennych głazów, posadowionych juz bezpośrednio na piaszczystym jasnym calcu. Odkryty materiał ruchomy reprezentuje głownie ceramikę siwą (ale raczej nie najwcześniejsze jej formy) i kości zwierzęce, całość datowana na XV-XVI w. Należy to podkreślić, że nadzór był prowadzony pomimo tego że służby konserwatorskie opiniowały BEZ UWAG projekt budowy fontanny (czyli jakby się inwestor uparł nie musiałby robić nic). Zależało mu jednak na tym aby sprawa była pilotowana archeologicznie. I jeszce trzecia rzecz-część muru odsłoniętego w wykopie była już przynajmniej raz odsłonięta (przynajmniej częściowo)-w zbiorach archiwalnych są zdjęcia murów z rynku TCzew, niestety brak informacji kiedy i w jakich okolicznościach je zrobiono (zdjęcia są czarno-białe ale nic poza tym nie wiadomo). I to chyba na tyle co mi przyszło do głowy.... :)
Dziękujemy za informację :ok ceglany łuk nie został rozebrany w wyniku prac? Wydawało mi się, że fundament fontanny nie dochodził aż tak daleko
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

pit31
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 5
Rejestracja: 27 lip 2011, o 16:44
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Odkrycie na pl. Hallera

#18

Post autor: pit31 »

Spokojnie-ceglanemu łukowi na 1000000000% nic grozi-fontanna, a właściwie jej dolne pomieszczenie techniczne nie styka się z nim. Kłaniam się wszystkim życząc Dobrej Nocy :)
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Odkrycie na pl. Hallera

#19

Post autor: zet48 »

Czy ów ceglany łuk to piwnice istniejącego w tym miejscu w okresie średniowiecza budynku ...czy może coś podobnego do znanego nam łuku we fragmencie Murów Obronnych przy ulicy Wodnej (dodam ze przeznaczenie łuku w murze przy ul. Wodnej nie jest do końca znane)?
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"

pit31
Przybysz
Przybysz
Reakcje:
Posty: 5
Rejestracja: 27 lip 2011, o 16:44
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

Re: Odkrycie na pl. Hallera

#20

Post autor: pit31 »

Witam!-Zdecydowanie optował bym za budynkiem, ale fragmentaryczność jego odsłonięcia nie daje niestety podstaw do podejmowania większych rekonstrukcji jego formy-niestety... :nea . W każdym razie jest to kapitalny przykład architektury o gotyckim charaktarze
ODPOWIEDZ