Mechanizm oświetlenia ulicznego powraca?

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.
Awatar użytkownika

Ramses74
Ambasador
Ambasador
Obywatel
Obywatel
Reakcje:
Posty: 829
Rejestracja: 26 lut 2011, o 13:56
Lokalizacja: Tczew/Marl
Podziękował;: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Mechanizm oświetlenia ulicznego powraca?

#11

Post autor: Ramses74 »

Ja też tak myślę :ok powinny być lampy na styl tamtejszy oczywiście z dzisiejszą techniką !!

D.W. :)
Prawo dżungli,najsilniejszy i najszybszy wygrywa.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Mechanizm oświetlenia ulicznego powraca?

#12

Post autor: zet48 »

Będzie można ją opuszczać podczas naszych spacerów - aby pokazać ludziom kolejną ciekawostkę z historii miasta.
Można też stworzyć mową "tradycję" w Tczewie - sprawdzić dokładnie kiedy w Tczewie zaświeciła pierwsza elektryczna latarnia i w ten dzień uroczyście (w stroju z tamtych czasów) opuszczać i zapalać latarnię.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Mechanizm oświetlenia ulicznego powraca?

#13

Post autor: LukaszB »

zet48 pisze:Będzie można ją opuszczać podczas naszych spacerów - aby pokazać ludziom kolejną ciekawostkę z historii miasta.
Można też stworzyć mową "tradycję" w Tczewie - sprawdzić dokładnie kiedy w Tczewie zaświeciła pierwsza elektryczna latarnia i w ten dzień uroczyście (w stroju z tamtych czasów) opuszczać i zapalać latarnię.
Nasz kalendarz trzeba czytać a nie oglądać 8-) Nowy rok roku 1900
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Mechanizm oświetlenia ulicznego powraca?

#14

Post autor: zet48 »

Wiem że to ta data :) myślałem że nowi forumowicze ją odszukają właśnie w kalendarzu DT :)
Trzeba szukać co roku chętną osobę (najlepiej "zdrową" po sylwestrowej imprezie) która będzie uroczyście po zmroku zapalać latarenkę.
W Gdańsku (również w Nowy Rok) miłośnicy historii zrzeszeni w "Garnizonie Gdańsk" wskrzesili "noworoczną zmianę warty" przy starej Katowni.
Okazało się to wielkim sukcesem :ok ...turyści i mieszkańcy zaciekawieni zatrzymywali się by obejrzeć całe przedstawienie, U nas może być podobnie. Wyobraźmy sobie reakcję mieszkańców gdy ubrany we frak i cylinder "Latarnik" co roku w Nowy Rok będzie zapalał lampkę - da to nam również rozgłos 8-)
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Chris
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 334
Rejestracja: 17 lip 2012, o 10:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Kontakt:

Re: Mechanizm oświetlenia ulicznego powraca?

#15

Post autor: Chris »

Zet, to chyba by się nie przyjęło na 1 stycznia, bo nie byłoby widowni dla takiego przedstawienia.
Natomiast latem? Czemu nie.

Po za tym lampy opuszczano na dół żeby dołożyć karbidu i wody, żeby powstał acetylen spalany w lampie. Nie sądzę żeby lampa elektryczna wymagała czegoś takiego. Natomiast dam uciąć sobie rękę że nie było żadnej lampy gazowej na gaz świetlny wiszącej na rozpiętych drutach (bo jak doprowadzić przewód z gazem?).
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Mechanizm oświetlenia ulicznego powraca?

#16

Post autor: zet48 »

Może to być zwykła elektryczna lampka opuszczana po to by ją włączyć ...codziennie może działać z wyłącznikiem zmierzchowym ale tego jednego dnia można zapalać ją ręcznie - przez zwykły włącznik "ON/OFF" :)
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Mechanizm oświetlenia ulicznego powraca?

#17

Post autor: Jadzia »

zet, jak Ty to sobie wyobrażasz? Zawiesić lampkę biurkową? Czy co? Jak coś robić, to porządnie.
Kolejną kwestią jest pozwolenie właściciela, od którego taka lampa będzie zasilana w prąd. Czyli U.M. lub zakład energetyczny.
Awatar użytkownika

zet48
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4415
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:05
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 22 razy
Kontakt:

Re: Mechanizm oświetlenia ulicznego powraca?

#18

Post autor: zet48 »

Nie chodzi mi tu o lampkę na biurko, ale o replikę starej "przewieszki". Wiadomo że łatwiej jest wykonać replikę z zasilaniem elektrycznym - gazowe może przysporzyć wiele problemów.
"Od dziś dzień , do końca świata w ludzkiej będziem pamięci, My wybrani - Kompania Braci, Kto dziś wespół ze mną krew przeleje ten mi Bratem"
Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Mechanizm oświetlenia ulicznego powraca?

#19

Post autor: LukaszB »

Wydaje mi się, ze wszystko można pogodzić. Jeżeli ma to być lampa elektryczna to musi być włącznik, a więc można ( a nawet trzeba) to robić za każdym razem kiedy opuszczamy lub podniesiemy lampę. Musi być to replika oryginału. Oczywiście żarówka będzie współczesna, ale barwa światła musi być jak najbardziej zbliżona do oryginału! Lampa ma podkreślać i wzmacniać klimat miejsca. Ja optuję za przywróceniem jej w miejscu gdzie jest chociaż fragment mechanizmu bo odtworzenie takiej lampy będzie miało większą wartość niż umieszczenie jej w nowej lokalizacji.
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II
Awatar użytkownika

Jadzia
Moderator
Moderator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4184
Rejestracja: 30 sty 2011, o 20:23
Podziękował;: 300 razy
Otrzymał podziękowań: 290 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Mechanizm oświetlenia ulicznego powraca?

#20

Post autor: Jadzia »

LukaszB pisze:Jeżeli ma to być lampa elektryczna to musi być włącznik, a więc można ( a nawet trzeba) to robić za każdym razem kiedy opuszczamy lub podniesiemy lampę.
Nie trzeba będzie jej podnosić i opuszczać, jeśli zostanie podłączona do istniejącego oświetlenia ulicznego.
ODPOWIEDZ