Jednodniowa zmiana nazw ulic

Regulamin forum
1. Treści i załączniki umieszczane w postach mogą być użyte w działalności Dawnego Tczewa przy zachowaniu dbałości o dane wrażliwe.

Autor Tematu
mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 389
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Jednodniowa zmiana nazw ulic

#1

Post autor: mzk »

Obchody większości uroczystości "minionej rzeczywistości" łączyły się zwykle z gestami władzy mającymi na celu jak najokazalsze uczczenie celebrowanej daty. Zakłady pracy podejmowały zobowiązania produkcyjne, a włodarze miejscy i partyjni podejmowali górnolotne uchwały. Nie inaczej było z uroczystościami związanymi z pierwszą rocznicą zajęcia Tczewa przez wojska radzieckie, zwanego "wyzwoleniem", które miały miejsce 10 marca 1946 r. [zostały przesunięte z 11.3.1946 r.]. Większość może kojarzyć ów datę jako dzień powołania do życia Biblioteki Miejskiej w Tczewie, wówczas noszącej imię "Uczestników Walk o Niepodległość". Władze miejskie postanowiły jednak na podkreślenie powagi tej rocznicy uczcić ją jeszcze jednym przedsięwzięciem. Ówczesny Przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej w Tczewie, Feliks Dąbek, ogłosił, iż ul. Sambora zmienia nazwę na ul. 11 marca, natomiast ul. Dworcowa zmienia nazwę na ul. Marszałka Roli - Żymierskiego. Następnie "nowymi" ulicami miasta przeszedł tłum manifestujących tczewian. Zakończyło się jednak na deklaracji. Dworcowa pozostała Dworcową, a ul. Sambora ul. Sambora. Możemy się jedynie cieszyć, iż Biblioteka pozostała na swoim miejscu.

pozdrawiam,
Marcin Z. K.
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Jednodniowa zmiana nazw ulic

#2

Post autor: be-good »

Dla mnie ciekawostką jest również "uznawanie dekretem" 11 marca 1945 roku za dzień wyzwolenia spod okupacji niemieckiej - w szkole wszelkie akademie okolicznościowe odprawiano dzień później - z czego mogła wynikać taka rozbieżność? :scratch

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika

LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7995
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 683 razy
Otrzymał podziękowań: 562 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Jednodniowa zmiana nazw ulic

#3

Post autor: LukaszB »

O ulicy Roli - Żymierskiego słyszałem, nie wiedziałem że była (na szczęście) tylko jeden dzień. Dworcowa przetrwała do 1960 roku, zmieniona na 1go maja, powróciła po 50 latach viewtopic.php?p=5752#p5752" onclick="window.open(this.href);return false;
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

Autor Tematu
mzk
Budnik
Budnik
Reakcje:
Posty: 389
Rejestracja: 21 lut 2011, o 15:14
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 76 razy
Kontakt:

Re: Jednodniowa zmiana nazw ulic

#4

Post autor: mzk »

be-good pisze:Dla mnie ciekawostką jest również "uznawanie dekretem" 11 marca 1945 roku za dzień wyzwolenia spod okupacji niemieckiej - w szkole wszelkie akademie okolicznościowe odprawiano dzień później - z czego mogła wynikać taka rozbieżność? :scratch
Szanowni Państwo,

Przez pierwsze lata po wojnie to właśnie 11 marca, a nie 12 był uznawany za rocznice tzw. "wyzwolenia" miasta. Nie chcę Państwu skłamać, ale miało to miejsce chyba najprawdopodobniej do początku lat pięćdziesiątych [musiałbym sprawdzić w notatkach]. Ja bym jednak nie deprecjonował daty 11 marca - wskazując, że została "uznana dekretem". Szczerz mówiąc nie wiem dokładnie czemu akurat postanowiona obchodzić te uroczystości akurat tego dnia - może dla upamiętnienia początku szturmu radzieckiego. Nie mam pojęcia. Musimy jednak pamiętać, iż najprawdopodobniej miało to sens dla współczesnych tamtym wydarzeniom. Nie spotkałem się z żadnymi protestami w tej sprawie, a trzeba stwierdzić, że w "tczewskim piekiełku" kłócono się o wszystko. W tej sprawie jednak cisza. My z perspektywy ponad 60 lat nie jesteśmy w stanie stwierdzić o co tak na prawdę chodziło. Przynajmniej na razie.
Ostatnio zmieniony 13 kwie 2012, o 21:01 przez zielu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawiłem cytowanie
Awatar użytkownika

zielu
Moderator
Moderator
Rajca
Rajca
Reakcje:
Posty: 2405
Rejestracja: 31 sty 2011, o 22:12
Lokalizacja: Tczew
Podziękował;: 168 razy
Otrzymał podziękowań: 208 razy
Kontakt:

Re: Jednodniowa zmiana nazw ulic

#5

Post autor: zielu »

mzk pisze:Przez pierwsze lata po wojnie to właśnie 11 marca, a nie 12 był uznawany za rocznice tzw. "wyzwolenia" miasta. Nie chcę Państwu skłamać, ale miało to miejsce chyba najprawdopodobniej do początku lat pięćdziesiątych [musiałbym sprawdzić w notatkach].
Na dość schematycznej mapce, zamieszczonej w numerze "Dziennika Bałtyckiego" z marca 1950 roku, jako datę zajęcia Tczewa podano "już" 12 marca.
Załączniki
Dziennik Bałtycki 12.03.1950 r.jpg
Dziennik Bałtycki 12.03.1950 r.jpg (139.96 KiB) Przejrzano 4244 razy
Dziennik Bałtycki 12.03.1950 r.jpg
Dziennik Bałtycki 12.03.1950 r.jpg (139.96 KiB) Przejrzano 4244 razy
"Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba"
Awatar użytkownika

be-good
Koordynator
Koordynator
Pisarz Miejski
Pisarz Miejski
Reakcje:
Posty: 4761
Rejestracja: 2 lut 2011, o 20:15
Znajomość języków obcych: English, Deutsch, Pусский
Lokalizacja: Najpierw Czyżykowo, potem Bajkowe, obecnie Górki, za jakiś czas - Rokitki :( ...
Podziękował;: 191 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy
Płeć:
Kontakt:

Re: Jednodniowa zmiana nazw ulic

#6

Post autor: be-good »

...a stolicą Kociewia jest STARGART :nea
WejCHerowo przemilczam... :facepalm
ODPOWIEDZ