Strona 1 z 1

Światowy Dzień Kociewia

: 21 sty 2017, o 13:42
autor: LukaszB
Fabryka Sztuk i Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta w Tczewie zapraszają 10 lutego 2017 roku na wydarzenia w ramach Światowego Dnia Kociewia.
O godz. 17.00 w Fabryce Sztuk odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Frantówka” przy akompaniamencie Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestry Dętej „Torpeda”. Wykonane zostaną tradycyjne pieśni i tańce kociewskie w nowoczesnej aranżacji.
Kolejny punkt programu – to promocja regionalnych publikacji: „Jan Ejankowski (1929-2015) Pro memoria” z udziałem redaktora książki – prof. Józefa Borzyszkowskiego oraz 10. numeru „Tek Kociewskich”. Spotkanie odbędzie się o godz. 18.00 w siedzibie głównej tczewskiej książnicy przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 6.
Jan Ejankowski, ur. 12 grudnia 1929 roku w Sarnowie na Ziemi Chełmińskiej. Od 1934 roku na stałe zamieszkał na Kociewiu. Prekursor edukacji regionalnej na Kociewiu. Nauczyciel i dyrektor Szkoły Podstawowej w Piasecznie i Gniewie. Założyciel i kierownik artystyczny zespołu folklorystycznego „Piaseckie Kociewiaki”. Autor publikacji i artykułów o Kociewiu i jego historii. Inicjator powstania oddziału Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie. Wyróżniony m.in. Chwalbą Grzymisława, Kociewskim Piórem, Pierścieniem Mechtyldy.
Teki Kociewskie - czasopismo wydawane od 2007 roku przez Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie.
Podczas spotkania będzie można nabyć książkę „Jan Ejankowski (1929-2015) Pro memoria” w cenie 40 zł oraz otrzymać bezpłatnie 10. zeszyt „Tek Kociewskich”.

Re: Światowy Dzień Kociewia

: 9 lut 2017, o 21:29
autor: Michał
Na promocji w Bibliotece poza pokazaniem najnowszych "Tek" będziemy także uroczyście inaugurować działania naszego portalu 'Skarbnica Kociewska". To nasza dawna KBI nieco rozbudowana o dział edukacyjny oraz vademecum o Kociewiu. Portal już działa od dłuższego czasu, bo sporo zajmuje wypełnianie go treścią.

Idea jest taka, by oprócz naszych wydawnictw, też linkować najciekawsze, dla regionalistów publikacje, dostępne w necie. Rzecz jasna książkę "Dawnego Tczewa" promujemy tan na poczesnym miejscu. Zaś o tym piszę, by tych, którzy nie będą mogli jutro przyjść na promocję, zachęcić do lektury wersji elektronicznej, dziesiątego numeru "Tek":

Teki Kociewskie z. X

a także do przejrzenia całego portalu:

Skarbnica Kociewska

No i zachęcam do uwag, czy sugestii.

Michał