Wystawa „Polska Walcząca”

Awatar użytkownika

Autor Tematu
LukaszB
Burmistrz
Burmistrz
Reakcje:
Posty: 7020
Rejestracja: 21 sty 2011, o 17:54
Lokalizacja: Tczew
Podziękował : 138 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy
Płeć:
Kontakt:

Wystawa „Polska Walcząca”

#1

Post autor: LukaszB » 7 sty 2015, o 22:04

Fabryka Sztuk i Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku zapraszają na wystawę „Polska Walcząca”, upamiętniającą Polskie Państwo Podziemne. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty zostały przedstawione początki konspiracji we wrześniu 1939 r., formy walki podziemnej przeciwko obu okupantom, akcja „Burza” i Powstanie Warszawskie. Nie zabrakło sylwetek bohaterów, w tym Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski po 1944 roku. Dopełnieniem opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w miejscach, w których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, straconych w komunistycznych więzieniach. Na wystawie zaprezentowane zostały wątki regionalne. Zwiedzający mogą dowiedzieć się m.in. o organizacjach konspiracyjnych działających na Kaszubach, przebiegu akcji „Burza" na Kaszubach i Kociewiu, uczestnikach Powstania Warszawskiego więzionych w obozie koncentracyjnym Stutthof i przywódcach pomorskiego ruchu oporu.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 12 stycznia 2015 roku o godz. 18.00 - z udziałem dra Michała Sempołowicza, współautora aneksu regionalnego ekspozycji. Serdecznie zapraszamy!
Załączniki
pw.jpg
pw.jpg (135.02 KiB) Przejrzano 42 razy
pw.jpg
pw.jpg (135.02 KiB) Przejrzano 42 razy
"Nasze czyny mogą jednakowoż przetrwać długo, o ile otrzymają potwierdzenie poprzez słowa świadków lub uratują pamięć dzięki spisaniu" Sambor II

ODPOWIEDZ