Znaleziono 13 wyników

Powrót

autor: Michał
6 lut 2015, o 22:55
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Okupacja szwedzka

No cóż... Najbardziej mi się podoba ta pretensja do zdradliwych Niemców z Tczewa, którzy śmieli składać hołdy Gustawowi Adolfowi, który zajął Prusy Królewskie tak marnymi siłami... A mogli dać się zabić. No i ten bankiet... Choć jestem z dziada pradziada wrogo nastawiony do wszelkich "herbowych...
autor: Michał
20 mar 2015, o 21:28
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Tłumaczymy historię

Niestety w takich sprawach wychodzi przysłowiowa już kociewska konspiracja, wydawaniu różnych publikacji. Mam nadzieje, że macie świadomość, że nie mamy wiedzy o wydaniu jakichś 75% książek na temat historii naszej najbliższej okolicy? Proste pytanie ile znacie monografii historycznych okolicznych w...
autor: Michał
9 lut 2017, o 21:29
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Światowy Dzień Kociewia

Na promocji w Bibliotece poza pokazaniem najnowszych "Tek" będziemy także uroczyście inaugurować działania naszego portalu 'Skarbnica Kociewska". To nasza dawna KBI nieco rozbudowana o dział edukacyjny oraz vademecum o Kociewiu. Portal już działa od dłuższego czasu, bo sporo zajmuje w...
autor: Michał
24 paź 2017, o 19:59
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Siedliska, których już nie ma

Nie jestem w stanie znaleźć jakichkolwiek śladów Kapusta Kat(h)e w internecie :nea ; może bagienno - kociewski Forumowicz @Michał :hyhy :naughty dysponuje jakimiś dodatkowymi informacjami w tej sprawie :scratch ? Hehh jakoś się gubię w tym internetowym świecie, bo dziś dopiero wpadła mi w oko ten &...
autor: Michał
29 sty 2018, o 19:38
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Teki Kociewskie XI

Ważna poprawka!

Od ponad roku Kociewska Biblioteka Internetowa jest dostępna pod adresem www.kociewie.net, a stary adres jest czasowo nieaktywny. Zaś bezpośrednio najnowszy zeszyt "Tek" można obejrzeć i pobrać tutaj:

https://issuu.com/skarbnicakociewska/do ... skie_z._xi
autor: Michał
29 sty 2018, o 19:52
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Tczewskie ofiary Katynia

W "Tekach Kociewskich" nr 4 jest syntetyczny artykuł biograficzny poświęcony osobie Edwarda Okulskiego, pióra jego syna.
autor: Michał
1 lut 2018, o 13:24
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: 2 Batalion Strzelców

Warto odnotować, że w artykule Janusza Morkowskiego „Batalion Obrony Narodowej »Starogard« (82 batalion piechoty) 1937-1939” , który ukazał się w „Przeglądzie Historyczno-Wojskowym” nr 1/2017 zamieszczonych jest trzydzieści krótkich biogramów żołnierzy tej jednostki. A siłą rzeczy, wymienieni są tu ...
autor: Michał
9 lut 2018, o 23:01
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Stare nazwy ulic

W czasie mojej dzisiejszej okołopromocyjnej bytności w tczewskiej MBP przyglądałem się przez dłuższą chwilę ciekawemu obwieszczeniu wyborczemu z 31 maja 1946 roku, dotyczącego obwodów w słynnym referendum. Z zaznaczonymi ulicami w tychże obwodach i punktami głosowań. No i parę rzeczy stało się jaśni...
autor: Michał
1 mar 2018, o 19:29
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: 2 Batalion Strzelców

Wspomniany powyżej numer "Przeglądu Historyczno-Wojskowego" (1/2017), jest już w całości dostępny w internecie:

http://wbh.wp.mil.pl/plik/file/phw/nume ... 17-PHW.pdf
autor: Michał
27 wrz 2019, o 22:19
Skocz do działu
Skocz do tematu

Re: Autorzy obecnego gryfa

Odkopując stary wątek. Siedziałem sobie dziś na pewnym spotkaniu i wertowałem (przeczytaną już wcześniej) najnowszą książkę K. Ickiewicza i doznałem olśnienia. Na sztandarze 2 batalionu strzelców nadanym mu w 25 marca 1938 roku znajdował się przecież (w lewym dolnym rogu) herb Tczewa. Na zachowanych...